Најбољи методи за уклањање младежа

25-04-2020 05:54:09 | | / mojenovosti.com |

Младежи су једна од оних неправилности на кожи које не нестају саме од себе, па се људи због тога често одлучују на уклањање младежа. Мотиви за овакав потез могу бити двоструки.

Међу најчешћима су мотиви естетске природе, а једноставност процедуре уклањања младежа охрабрује многе да се одлуче да се на овај начин реше несавршености свога лица или тела. У другу групу мотива спадају они здравствени. Иако најчешће безопасни, младежи могу постати малигни и сматра се да је најбоља превенција овога уклањање младежа при уочавању сваке и најмање промене. Током прошлости су људи посезали за различитим методима уклањања младежа, и неки су се показали ефикаснијим од других.

Шта су младежи

Младежи су пигментне ћелије на кожи позициониране и накупљене на једном месту. Најчешће су безопасни и могу се појављивати током целог живота.

Природни методи уклањања

Раније су људи за уклањање младежа користили природне мелеме у различитим формама. Белом луку се приписивало својство борбе против ових нежељених израслина, а неки су у те сврхе користили и уља попут рицинусовог.

Ипак, овакви начини уклањања младежа превазиђени су. Први разлог овоме је што они не делују на целу скупину ћелија младежа већ таргетирају младеж неправилно и оштећују га на тај начин. Други, још битнији разлог лежи у томе што овакве процедуре не изводе стручњаци већ лаици, те се младеж не прегледа на адекватан начин, не шаље на каснију анализу и на овај начин можемо само одложити сазнање да је дошло до малигнитета младежа, те довести себе у опасност.

Спаљивање младежа


Процедуре спаљивања и пржења младежа дуго су биле употребљаване као ефикасне естетске процедуре. Иако овај процес не обављамо код куће, он резултира уништењем спаљеног ткива, те се оно не може накнадно прегледати. Због тога се сматра да и ова процедура треба да остане у прошлости и да не треба да је примењује неко ко је одговоран према себи и свом здрављу.

Радиоталасна техника

Најбољи избор за уклањање младежа данас је радиоталасна техника. Ова процедура почиње тако што се преглед младежа обавља дермоскопијом. Ова неинвазивна процедура прегледа младежа је веома битна за правовремено откривање меланома коже. На овај начин се младеж анализира дубински и примећују се промене које можда нису видљиве током самопрегледа.

Пацијент се потом упућује на уклањање младежа применом методе радиоталаса. Ова процедура је безболна, не оштећује ткиво, нема крварења, а ожиљак од ње је готово неприметан. Младеж се након ње шаље на детаљне патохистолошке анализе, а резултат и циљ овог процеса није само одстрањивање младежа, већ и то да предупредимо развој малигних обољења.

Зашто уклањамо младеже?

Једна од најчешћих предрасуда о младежима јесте да се они не смеју дирати, те да операција младежа може да проузрокује нешто негативно по наше здравље. Истина је комплетно супротна.

Једино уклањањем младежа можемо бити заиста сигурни да ћелије у њему под различитим утицајима, попут хормонског дисбаланса и УВ зрачења, неће постати малигне. Уклањањем младежа комплетно одстрањујемо ову могућност. Радиоталасним уклањањем и слањем младежа на патохистолошку анализу, проверавамо да ли се у ћелијама младежа догађао икакав опасан процес и самим тим знамо да ли смо у некој даљој здравственој опасности или не.

Стручњаци тврде да свака промена младежа од боје која треба да буде светло до тамно браон, а која може постати црна, преко облика који треба да буде симетричан, глатког гребена, па до појаве осипа, црвенила, свраба или чак крварења младежа – може да буде сигнал да са њим нешто није у реду. Због тога их је неопходно редовно самопрегледати, али и правовремено одлазити дерматологу. Уклањање младежа једини је сигуран облик превенције.

Када говоримо о уклањању младежа морамо имати на уму сврху ове процедуре. Њена најважнија сврха је управо то да на овај начин предупредимо све могуће опасности по наше здравље. Због тога се најбољим избором за уклањање младежа не сматра само процедура којом се младеж одстрањује, већ она која као радиоталасна техника, чува ткиво младежа за даље анализе, како бисмо се уверили да није дошло до малигнитета ћелија младежа, или како бисмо били алармирани на такву ситуацију и предузели даље неопходне мере.