Брините о својим очима – Колико често треба посјећивати офталмолога?
Вид је једно од чула и тек када се јаве потешкоће схватимо колико је важан за нормално функционирање. Прва асоцијација је природно слабљење вида, али то нису једини проблеми који се могу јавити. Постоји низ других болести ока (глауком, катаракта, тумори…) које се тешко откривају и још теже љече ако се не детектују на вријеме.
Због тога у календар систематских прегледа треба обавезно уврстити и офталмолошки преглед гдје ће стручан офталмолог искористити поступке и методе за брзо и лако рано откривање сви проблема.
Колико често треба ићи на офталмолошки преглед?
Офталмолошки преглед је безболан и кратко траје, а много тога може да каже о здрављу ока и стању вида. У зависности од узраста и придружених болести зависи и препорука колико често би се требао понављати преглед код офталмолога.
Особе млађе од 40 година код очног љекара треба да иду једном у сваке двије године. У случају да је сваки пут ситуација нормална и не јаве се придружена обољења, довољно је ређе отићи на преглед и само пратити стање и ситуацију са видом.
Сви старији од 40 година морају на контроле ићи макар једном годишње и вјеројатно је да ће тада добити диоптријске наочаре јер се тада јављају први знаци проблема са очима.
У случају да се јави шећерна болест, висок притисак, мигрена…офталмолог се мора посјећивати и чешће јер нека од опћих стања утичу на вид и праве огромне проблеме са очима.
Треба бити свјестан да очни љекар не открива само слабљење вида већ се мора одрадити офталмолошки преглед да би се спречило сљепило које у неким ситуацијама може да наступи јако брзо након појаве првих симптома. Зато је рани преглед важан.
Најбољи офталмолог и како га препознати?
Било да се тражи очни доктор у Београду, Новом Саду, Подгорици или офталмолог Бања Лука, савјети за систематски преглед су исти па од тога и зависи који је најбољи љекар за вас.
Преглед код очног љекара треба да обухвати:
Преглед диоптрије на кераторефрактометру
Проверу оштрине вида
Мјерење очног притиска
Преглед биомикроскопом гдје се гледа структура ока (капака, коњунктиве, сузног канала, рожњаче, дужице, зјенице и њеног простора)
Преглед очног дна (очног живца, жуте мрље, крвних судова, мрежњаче ока и периферије ока)
Најбољи офталмолог мора да посједује сувремену опрему и искуство у раду да обухвати све параметре и изврши комплетан офталмолошки преглед.
Када се тражи офталмолог, Бања Лука има једнако добре стручњаке као што их има Београд, а Београд као што их има и Загреб итд. Када пронађете поузданог љекара не мјењајте га, он је особа која треба да прати стање и здравље очију.
Таквог доктора можете позвати за консултације увјек када осјетите промјене и он ће вас упутити да ли је преглед неопходан или је стање пролазно.
При претрази „офталмолог Бања Лука“, „офталмолог Београд“, „офталмолог Ниш“… поред свега важно је и да је доктор неко коме увјек можете да се обратите за помоћ па су и ово особине најбољег очног љекара.
Брините о својим очима! Увјек је боље спрјечити промјене, него љечити посљедице. Уз очну клинику и стручног љекара ваш вид ће остати здрав и у добрим рукама!