Лавров и Кери упоредили белешке
Москва и Вашингтон се залажу да што пре дође до заседања „квартета“ посредника у смислу регулисања блискоисточне кризе. Пред министарски састанак „Групе осам“ у Лондону, министар иностраних дела Русије Сергеј Лавров и државни секретар САД Џон Кери су размотрили низ важних билатералних и међународних питања. Стране су дошле до закључка да за већину питања имају сличне ставове, а да су постојеће несугласице дужни постепено да решавају, како не би долазило до пооштравања ставова.
Дипломате су се сусреле у Лондону у веома незгодном тренутку: у време кризе на Корејском полуострву, која се свакодневно заоштрава. Уз то, Иран не искључује могућност свог изласка из организације Уговора о неширењу атомског оружја. Насиље у Сирији све је теже обуздати. Ова питања су била у центру пажње министара. Стране су потврдиле: за решавање ситуације је неопходно у првом реду испунити међународне договоре. У односу на корејски проблем, то је резолуција УН, а у односу на Сирију- Женевски коминике, подвукао је шеф дипломатског ресора РФ Сергеј Лавров:
- Државни секретар САД је изјавио да ће радити на контактима са опозицијом, као што и ми радимо на контактима са опозицијом . Наши контакти са опозицијом подразумевају: формирање делегације за преговоре са делегацијом владе. Имамо опште становиште, да је продужавање садашње ситуације, када стране заузимају став да ће рат водити до његовог краја, неприхватљиво.
Не би требало усресредити се само на сиријску кризу, сматра руски министар. Напетости постоје и у другим државама Блиског Истока и Северне Африке. У ћорсокаку је палестинско- израеслки дијалог, а Египат који је раније био водећа снага региона и који је могао да утиче на ситуацију, сада је принуђен да своје основне снаге усмери на решавање унутрашњих питања. Не би се смело допустити да се ситуација отме контроли.
- Државни секретар САД се сложио да дуго није било сусрета на министарском нивоу блискоисточног „квартета“. Постоји став, да је неопходно организовати такав сусрет ускоро. Такође, било би идеално, ка овом процесу привући и арапске државе. И уопште, било би добро, ако би такав састанак текао у присуству Палестинаца и Израелаца.Исувише неповорења се створило и исувише дуго се не решава палестински проблем. Џон Кери се сагласио да током свих дешавања након „арапског пролећа“ не можемо скрештених руку посматрати како у ћорсокак одлазе напори око палестинско- израелског регулисања кризе.
Ако и Москва и Вашингтон имају заједничке ставове у смислу питања међународних односа, то се пак не може рећи за ставове поводом ЕвроПРО. Без обзира што је САД одлучила да четврту етапу постављања ракетне одбране заустави, Русија као и ранијетражи правно обавезујуће гаранције да овај систем није уперен против ње.
Постоје питања Москве, која се тичу америчког судског система, остају нерегулисана и питања у вези са усвајањем руске деце у САД. Ипак, Сергеј Лавров је уверен да се сва та питања уз добру вољу могу решити. А што се тиче узајамног укидања виза између САД и Русије, у Москви не виде никакве проблеме по овом питању.