Сиријско хемијско оружје или Ирак број два
Москва сматра да је недопустиво да се тема оружја за масовно уништење користи у сиријском конфликту ради постизања неких једностраних политичких циљева. Ово је изјавио министар спољних послова Русије Сергеј Лавров. Постоје вероватно такве државе које сматрају да ради тога да се свргне сиријски режим сва средства су добра. Али тема коришћења оружја за масовно уништење превише је озбиљна. Са њом се не треба шалити. Шпекулисати њоме у геополитичке сврхе сматрам недопустивим, рекао је он.
Раније је министар одбране САД Чак Хејгел изјавио да су сиријске владине трупе са високим степеном вероватноће примениле хемијско оружје против побуњеника, истина, по његовим речима, само „прецизно“. Посматрачи указују на бесмисленост оваквих оптужби. приликом прецизне примене хемијског оружја никакав осетни борбени ефекат не може да се достигне, а повод за спољну интервенцију ће бити створен.
Шта може да стоји иза новог таласа информационе кампање против власти у Дамаску? Мишљење либанског војног аналитичара Хишама Џабера:
- Мени се чини да тема хемијског оружја поново је испливала на површину уочи састанка Путина и Обаме који се очекује на лето, где ће свака страна покушати да притисне другу. Осим тога, у последње време сирисјка армија је постигла значајне успехе у борби против побуњеника. Све то је сатерало Американце у ћорсокак. Јер чак ако се погледају изјаве америчких одговорних лица, испада да су Сиријци применили хемијско оружје, али за то нема никаквих потврда. Истовремено Бела кућа тражи од представника обавештајне службе да брижљивије истраже тобожњи инцидент, како не би испало тако као што је било својевремено са Ираком.
Другог мишљења придржава се председник Академије за геополитичке проблеме генерал-пуковник у резерви Леонид Ивашов. Он сматра да Америку тешко да ће уплашити ирачки пример.
- САД чине све да помогну терористима да свргну сиријски режим и да увуку земљу у стање хаоса. Управо уништавање сиријске државности главни је циљ наручилаца актуалне кризе. Ради достизања овог циља они користе онај скуп средстава који је био опробан раније. А тема хемијског оружја добро је себе показала на ирачком искуству, када је свргнут Садам Хусеин. И данас, између осталог, Ирак се полако ближи распаду. Тако да је тема хемијског оружја добра основа за понављање ирачког сценарија.
Хоће ли се САД одлучити на то? Мишљење Леонида Ивашова:
- Вероватноћа упада НАТО-а на челу са САД у Сирију по мени још увек постоји. Вашингтон је поставио циљ да уништи сиријски режим, планирао за то масовну операцију, претрпео одређене трошкове и нема намеру да се повуче.
Експерт истиче да на крају крајева све се упире у став Русије. И за сада, судећи по изјавама одговорних лица, Москва тешко да ће позитивно примити чињеницу почетка операције свргавања власти у Дамаску. А сада није 2003. година да на руско мишљење може једноставно да се зажмури.
А.В. Онтиков,