Путници Михаила Нестерова у Москви

02-05-2013 01:05:33 | | Глас Русије/ vostok.rs |


У Државној Третјаковској галерији отворена је велика изложба која је добила назив Михаил Нестеров. У трагању за својом Русијом. На изложби је представљено око 300 дела овог уметника из музеја и приватних колекција. У Москви се приказује још једно платно Михаила Нестерова. Путници. Иза Волге. Слика која би могла да украси збирку Третјаковске галерије, централни је експонат изложбе коју организује британски аукцијски дом Мек Дугалс.

Овај рад из чувеног циклуса Путници, како тврде организатори изложбе, последњи је од преосталих у прватним рукама. У јуну он ће бити представљен на лицитацији аукцијског дома и није искључено да је актуална изложба последња могућност да се види овај рад пре него што се нађе у приватној колекцији.

Током читавог живота Михаил Нестеров је тражио пут ка Богу. Рад на свом најзначајнијем религиозно-филозофском циклусу уметник је започео у Армавиру, где је провео прве године после револуције, спасавајући се од глади и невоља грађанског рата. Овде је мајстор који је тражио духовну утеху и подршку упознао локалног свештеника Леонида Дмитријевског, који је на Нестерова извршио јак утицај и постао за уметника прототип Лика Руског Христа. Касније, по повратку у Москву, 1921-22. године уметник је направио читаву галерију ликова Спаситеља, који иде по свету у лику обичног путника.

По мишљењу директора аукцијске куће Мек Дугалс Јекатерине Макдугал:

- Размера ове слике – скоро 110 центиметра – била је за Нестерова тог периода максимална. Зато што је то била максимална размера платна које је могло да се смести иза старог кауча. После револуције тема тражења лика руског Христа је била популарна у Русији. Зато је морало да се крије. За Нестерова, који је ову слику насликао 1922. године, то је био последњи, кулминацијски моменат у његовом самоизражавању као мајстора духовног сликарства.

1923. године Михаил Нестеров је написао: "Ко би знао, да нисмо стали лицем у лице са револуционарним догађајима 1917. године, вероватно бих покушао да још више пројасним себи лик „руског“ Христа, сада морам да се заустављам над тим задацима и очигледно заувек да их напустим."

Данас, када се практично сва платна из серије Путници налази у музејским збиркама, појава у изложбеној сали Мек Дугалс толико важне слике може да се разматра као несумњиви културни догађај. Како ће се одвијати судбина слике на арт-тржишту, ускоро ће постати јасно.

Овај рад је врло важан и за схватање стваралаштва Нестерова, и за читаву руску културу, сматра Јекатерина Мекдугал.

Армен Апресјан,