Русија и САД: реанимација ресетовања

06-05-2013 11:56:07 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Русија и САД озбиљно се спремају да реанимирају ресетовање односа између две земље. Тиме ће се бавити у јуну и септембру председници Владимир Путин и Барак Обама. 7.-8. маја у Москву стиже државни секретар Џон Кери, који ће се срести са руским колегом Сергејем Лавровим, а затим с председником Путиним.

Реч је о припреми сусрета шефова државе на маргинама самита велике осморице у Северној Ирској 17.-18. јуна. Други сусрет мора да буде одржан пре или после самита почетком септембра у Санкт-Петербургу. Шеф руског МСП Сергеј Лавров је изјавио 2. маја да Москва спрема одговор на посланицу Обаме. Он је изразио наду да ће сусрети с Керијем 7.-8. маја бити плодни.

Недељу дана пре посете Керија у интервјуу америчком часопису Forejgn Popicy Лавров је рекао да постизање договора по питању ПРО између Русије и САД извело би односе две земље на нови савезнички ниво, као у време Другог светског рата.

Додуше, није једноставно да се то постигне. Москва тражи од Вашингтона правне гаранције да Европски стстем ПРО неће бити усмерен против стратешког потенцијала Русије.

Изгледа да САД неће преузети никакве уговорне обавезе. Зато је важна партнерска отвореност, - уверен је аналитичар руског Центра међународне безбедности ИМЕМО РАН Петар Топичканов.

- Никакве правне гаранције Москва од Вашингтона неће добити. Реч може да буде само о транспарентности. Москва мора да види и да има могућност да схвата, како ће се развијати планови САД у размештању ПРО. Како да се постигне таква транспарентност? То је питање, које мора да буде размотрено, а које, чини ми се, ми разматрамо.

Прави пут укидања несугласица о ПРО је укидање препрека на путу сарадње с Русијом, - уверен је заменик директора руског Института САД и Канаде Павел Золотарев.

- Трајекторија лета тих ракета, било од стране Северне Кореје, било од стране Ирана (ако се претпостави да ће Техеран једном кренути путем стварања нуклеарног оружја) пролази над територијом Русије. Обарање тих ракета је ефикасно само на том делу трајекторије. Без сарадње с Русијом тај задатак не може да буде решен.

У марту министар одбране Чак Хејгел је објавио да САД одустају од 4. фазе размештања ракетног штита. Прве две фазе програма - до 2015. године - предвиђају размештање противоракета ВМС САД SМ-3. Посебну забринутост Москве изазивају две следеће фазе. У трећој фази, после 2015. Године, у Европи се планира разместити савршеније комплексе SМ-3 IIА. У четвортој фази, после 2018. године, планирала се њихова замена за још савршеније - SМ-3 IIВ. Њих су САД хтеле да сместе у Пољској, али буџетски проблеми траже од Вашингтона да одустане од разраде тих ракета.

Неки руски експерти сматрају да је одустајање од 4. фазе програма ПРО лукавство од стране САД. Одустајање од 4. фазе не може да умири Русију, - сматра потпредседник руског Центра политичких истраживања Евгениј Бужински.

- Американци морају да иначе одустану од размештања елемената ПРО на територији Пољске, као и акваторији Балтичког и Северног мора, односно, морају да одустану од треће фазе. У противном случају то су полумере.

Са несугласицама по ПРО повезано је и питање сиријског регулисања, као и нуклеарни проблем Ирана. Озбиљна сметња су и амерички закон Магнитског и симетрични руски одговор на њега.

Последњи пут су се шефови Русије и САД срели приликом прошлогодишњег јунског самита осморице у мексичком Лос-Кабосу. Онда су експерти очекивали да ће први од председничких избора у Русији и САД сусрет Путина и Обаме показати, у каквом ће се правцу развијати руско-амерички односи. Међутим, контактирање је било демонстративно доста хладно. Већа је нада на други покушај.