Међународно саветовање о сиријском питању
Активирање миротворних напора у сиријском правцу, сазив међународне конференције и усклађивање ставова страна - о томе су се договорили Москва, Лондон и Вашингтон. Протекле недеље су председника Русије Владимира Путина посетили државни секретар САД Џон Кери и братански премијер Девид Кемерон. Кључно место у преговорима је заузимало сиријско питање.
Сиријска криза је поново у центру пажње међународног дневног реда. Почетком маја је израелска авијација два пута бомбардовала објекте у Сирији. Дамаск се уздржао од узвратног напада, али је упозорио да неће трпети трећи напад. Дакле, унутрашњи грађански конфликт у Сирији је као никада раније близак ширењу ван предела земље. На позадини експлозивне ситуације консултације с Москвом су имали Лондон и Вашингтон.
Како је истакао после сусрета с премијером Велике Британије Девидом Кемероном председник РФ Владимир Путин, без обзира на различите представе о средствима решавања сиријског конфликта, циљеви и задаци страна су блиски.
- Имамо заједничку заинтересованост за што скорију обуставу насиља и почетак процеса мировног регулисања, очувања Сирије као територијално целовите, суверене државе. На иницијативу премијера Велике Британије говорили смо о низу заједничких корака.
Стране нису прецизирали који су то кораци. Међутим, познато је да је раније Лондон стриктно иступао за оставку председника Сирије Башара Асада. Међутим, на одржаним 10. маја преговорима у Сочију Девид Кемерон није инсистирао на томе.
- Није тајна да се наши погледи разликују, али желимо да постигнемо крај конфликта, омогућимо сиријском народу да бира владу и обустави насиље. Ми – Русија и Британија, као и друге земље – морамо да обезбедимо у земљи прелазну владу, и то не само позовемо за сто преговора, већ и створимо услове, под којима ће сиријски народ изабрати своју владу. Морамо да обуставимо суровост, која прети Сирији и читавом свету.
Таква шанса може да буде међународна конференција за Сирију, тим пре што је данас одговарајуће време за то, - сматра председник Института стратешких процена Александар Коновалов.
- Ставови страна у конфликту у Сирији не да су се зблизили, али су постали блажи. Постоји свест да следбенике и присталице имају и председник Асад, и опозиција. Војно решење проблема се практично не разматра. Потребна је међународна конференција. Потребно је уложити максималне напоре да би стране селе за сто преговора. Ситуација је сувише опасна за свет и за саму Сирију.
Могућност одржавања такве конференције је и раније била размотрена са САД-ама. 7. маја на преговорима у Москви између шефа МИП РФ Сергеја Лаврова и државног секретара САД Џона Керија је постигнут договор о сазиву међународне конференције у кратком року. Где ће она бити одржана, у каквом саставу и размерима, то је предмет даљег разматрања. Тешко да ће успети усклађивање свих аспеката до краја маја, како су предлагали Кери и Лавров. Ипак Москва и Запад имају различите погледе на ситуацију у Сирији. Између осталог, у Вашингтону не искључују могућност испорука оружја сиријским екстремистима, мада, како је објаснио Џон Кери, после сусрета с Владимиром Путиним, одлука о томе још није усвојена.
- Заиста у сенату постоји мишлење да би требало дати оружје опозицији. На крају крајева све зависи од тога да ли имамо чињенице и доказе у вези са хемијским оружјем. Како знате, председник Обама је дао налог да се детаљно анализирају те информацие. Мислим да ће конгрес пажљиво размотрити резултате те анализе ради одлучивања. Све зависи од тога хоће ли успети наговорити стране конфликта да седну за сто преговора.
Раније је Велика Британија објавила свој план испорука оружја сиријким устаницима. Осим тога, британска влада намерава да предложи колегама по ЕУ да скину ембарго на испоруке оружја у Сирију опозиционим снагама. Ово питање може да буде разматрано приликом сусрета министара иностраних послова ЕУ 27. маја. Ако до тога дође, перспектива међународне конференције за Сирију може да буде брисана. Ситуација ће постати јаснија почетком идуће недеље. Из Русије ће британски премијер ићи у САД ради сусрета с Бараком Обамом и Џоном Керијем. Дакле, чекамо сигнал из Вашингтона.