Русија ће поставити препреку претњи из Авганистана
Међународни војни контигент није постигао осетне резултате у Авганистану. Напритив, терористичке радикалне групације су активизирале своју делатност у овој земљи. И то наводи Русију да изради јасну стратегију деловања ради осигурања националне безбедности. О томе је 8. маја говорио председник Русије Владимир Путин на заседању СБ, посвећеном ситуацији у Авганистану.
2014. године основни део страног контигента треба да напусти Авганистан. Међутим стање у овој земљи изазива озбиљну забринутост од стране суседа. Неки експерти сматрају сасвим реалним масовни упад терориста у Централну Азију, на пример преко границе Таџикистана. На први поглед такве прогнозе могу да се учине фантастичним. Ипак све већа активност авганистанских екстремиста нехотице подстиче на тражење ефикасних начина заштите.
Владимир Путин је у вези са тим изјавио да и Русија ризикује да се суочи са озбиљним претњама. Тим пре западни војници, и у првом реду Американци, нису постигли прелом у борби против радикала којима постаје тесно у Авганистану.
- Међународне терористичке групације не крију своје планове за извоз нестаблности и покушаће да пренесу поткопачку делатност на територију суседних држава. То садржи озбиљне ризике и за нас: раст промета наркотика, криминала, неконтролисани токови избеглица, фундаментализам. У вези са тим треба да имамо јасну стратегију деловања, која би узела у озбир разне варијанте развија догађаја. задатак је да се поуздано, у било којим околностима осигурају наши интереси.
Упоредо са тим, по речима Путина, Русија је заинтресована за независни и миран Авганистан. Како би цивилни живот посао за ову земљу норма, Москва пружа Кабулу разноврсну помоћ. Између осталог припрема цивилне и војне стручњаке, пружа хуманитарну помоћ. Руске компаније су спремне да учествују у изградњи економских и социјалних објеката. У целини линија изградње пријатељских односа са Авганистаном биће настављена, уверио је председник.
Али за сада је главно како ће се развијати ситуација већ у наредној години. Посебан оптимизам на рачун тога руско руководство не гаји.
- Предстојећа 2014. година ће бити за Авганистан сложена: у земљи ће бити одржани председнички и провинцијални избори, и што је посебно важно, биће повучен део страног контигента. Како изјављују наши партнери, међународне снаге за подршку безбедности у Авганистану планирају да се претворе у такозвану консултативну тренинг мисију. Она, како се претпоставља, неће директно бити укључена у борбене операције. Тако одговорност за осигурање безбедности и супротстављање тероризму у великој мери ће лећи на саме Авганистанце. Истовремено армија и полиција Авганистана налазе се у стадијуму успостављања и осећају значајне проблеме.
Полазећи од постојећих реалија, Русија ће јачати системе безбедности, између осталог војну компоненту и чувње граница у јужном стратешком правцу. Ради тога ће бити искориштена сопствена средства, као и потенцијал ОДКБ и Шангајске организације са срадњу.
Иљја Харламов,