Власти САД одбијају да коментаришу хапшење агента CIA-e у Москви

16-05-2013 10:01:58 | | Глас Русије, фото: ФСБ.рф/ vostok.rs |


И Бела кућа, и Стејтдепартмент САД, и CIA-a, одибли су да коментаришу нови шпијунски скандал између Русије и САД. Стејетдепартмент је само признао да је Рајан Кристофер Фогл заиста био срадник амбасаде у Москви.

У САД читаву ову причу расветљавају врло штуро. При томе експерти којима су одмах почели да телефонирају новинари, разишли су се у оценама. Једни кажу да скандал није избио у право време. Управо сада Москва и Вашингтон су тек почели да успостављају сарадњу у борби против тероризма после експлозија у Бостону; припрема се конференција у Сирији; Барак Обама чека одговор од Владимира Путина на своје писмо; и још прошле недеље државни секретар Џон Кери састајао се у Сочију са руским председником.

И сада партнерство две земље се доводи у питање због незграпних покушаја америчких специјалних служби да заврбују руског агента. Коментар политиколога, представника правобранилачке организације The ANSWER Coalition Брајена Бекера.

- Све земље шпијунирају једна другу. Али у сулучају са Русијом за САД то је пре питање политике, него крађе индустријских и војних тајни. Очигледно да Американци покушавају да нађу слаба места руске владе. И узрок је у томе што Путин и руска влада не деле америчку тачку гледишта по важним међународним питањима. Чињеница да су руске власти изнеле у јавнсот овај случај говори о покушају Москве да привуче пажњу за методе „рата из сенке“ које користе САД.

Америки експерти које је анкетирао Глас Русије такође признају да деловања сарадника амбасаде (и сарадника CIA-e истовремено) делују у најмању руку чудно. Све ове перике, наочаре за сунце, гломазна техника, готовина и сасвим необична инструкција. Осим тога, експерти истичу још један важан детаљ. Фогл је први амерички дипломата за ову деценију кога су јавно ухватили у шпијунажи, објавили његово име и снимак хапшења. Све то је наравно велики неуспех за америчке специјалне службе, признаје Ричард Блум, бивши сарадник америчке обавештајне службе, а сада професор Универзитета аеронаутике Ембри-Ридл у Прескоту. Ево шта је он изјавио у интервјуу за Глас Русије.

- Говорио сам са многим људима који се специјализују за обавештајну делатност, пратио вести и мени то личи на оно што се дешавало пре 40-50 година. У датом конкретном случају чини ми се да су некомпетентне биле америчке службе. Чини ми се да ће дати случај мало утицати на односе између Русије и САД у погледу безбедности. Могуће да ће уследити нека безначајна дејства и да ће бити ухапшена једна или две особе. Али у целини ситуација се неће променити, и данам се да ће обе стране тежити сарадњи.

САД сада чекају неку званичну реакцију Вашингтона. Ако се америчке власти одлуче на узвратна дејства (на пример протерају неког од руских дипломата), то ће значити ескалацију конфликта. Између осталог, Бела кућа може да се потруди да заташка скандал, што ће заиста значити спремност за даљу сарадњу.

Роман Мамонов,