Предаукциона изложба Sotheby’s се одржава у „Новом Мањежу“
Јединствена платна Ел Грека и Пабла Пикаса, као и дела руских уметника излажу се у Москви. Аукцијска кућа Sotheby’s је донела у Русију топ-лотове летњих аукција.
Централне експонате на изложби представљају два рада Пабла Пикаса из колекције његове унуке Марине. „Девојка која седи у сивој хаљини“ (1943.) – лаконски, скоро монохромни портрет једне од вољених уметника – Доре Мар. Слика је насликана две године пре њиховог коначног раскида, али се већ у овом раду осећа напетост која се између њих појавила. „Мртва природа с палетом и главом бика“ по гами боја и општој напетости подсећа на „Гернику“, један од уметникових најпознатијих радова. По речима представника аукцијске куће, средства добијена од продаје ових слика, а то је неколико милиона евра, биће усмерена на помоћ деци-сирочадима и деци која су доспела у невољу.
Безусловно, најинтереснијим делом из одељка Стари мајстори може се сматрати ремек-дело Ел Грека. Слика „Молитва светог Доминика“ из колекције немачког одељења УНИЦЕФ.
Како је за „Глас Русије“ рекао шеф међународног одељења старих мајстора аукцијске куће Александар Бел,
- Веома познати колекционар доктор Густав Рау је завештао УНИЦЕФ-у ово ремек-дело заједно с другим радовима, што представља највећи поклон који је ова организација добила у току читаве своје историје. Доктор Рау је колекционар који је у другој половини ХХ века сакупио једну од највећих приватних колекција уметничких дела на свету, филантроп. Он је био економиста, али је већ у зрелим годинама нагло променио живот, добио је диплому лекара-педијатра и отпутовао је на 20 година у Африку где је радио у болници изграђеној од сопствених средстава.
Традиционално богато на изложби су представљани топ-лотови руске аукције која ће бити одржана 3. јуна у Лондону. У „Новом Мањежу“ се могу видети радови Василија Кандинског, Давида Бурљука, Наталије Гончарове, Николаја Фешина и неколико дела Бориса Кустодијева. Међу сликама аутора „Руске Венере“ издваја се чудан акварел, који није нимало карактеристичан за уметника „Мајмунчић-играчка“, који је судећи по натпису, био поклоњен кћерки Фјодора Шаљапина „у сећање на прво упознавање с „Кино“ – управо тако је девојчица називала играчку.
Један од најзанимљивијих експоната у делу фотографија јесте пројекат „Москва Микијевим очима“, који су крајем 90-их направили угледни представници московског концептуализма Виталије Комар и Александар Меламид.
„...У лето 1998. године заједно са шимпанзом Микијем направили смо серију
Почетна цена фотографија Кремља „истакнутих по својој непредвидивости“ износи 50 хиљада фунти стерлинга.
Армен Апресјан,