Саопштења о испорукама руских С-300 Сирији преувеличана
Саопштења о томе да је Русија тобоже већ испоручила Сирији противавионске комплексе С-300 испоставила су се веома преувеличаним. Узрок је била или грешка у преводу у интервјуу сиријског председника Башара Асада либанском ТВ каналу ал-Манар, или жеља противника режима да издају испоруке за већ свршену чињеницу. И самим тим да убрзају укидање свих органичења на снабдевање опозиције оружјем. Интервју је емитован 30. маја.
Сиријски председник ништа није говорио о томе да су руски комплекси С-300 већ испоручени. Он је само општим речима осликао сарадњу са Русијом у погледу већ склопљених и сасвим законитих уговора. Москва поштује све раније склопљене споразуме, рекао је Асад.
- Преговарали смо са Русијом поводом испорука различитих видова наоружања током низа година, и Русија демонстрира приврженост реализацији ових уговора. Сви наши споразуми са Русијом ће бити реализовани, неки од њих су били реализовани у протеклом периоду и заједно са Русијом ћемо насавити да реализујемо ове уговоре убудуће.
Војни експерти тврде да је такве сложене системе као С-300 тешко једноставно пребацити и поставити на лицу места. И то никако не може да прође непримећено. За обуку персонала потребно је бар пола године. Или ракете треба да обслужују руски официри. Ни прво ни друго немогуће је сакрити од обавештајних служби околних земаља. И ако би С-300 биле већ испоручене Сирији, реакција на то би била експлозивна, а не тако мирна као сада.
Међутим у Москви министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров обратио је пажњу на реалнију опасност од стране припадника опозиције – очигледно нагомилавање хемијског оружја за коришћење у војним дејствима.
То потврђује хапшење 12 особа из блиске Ал-Каиди групације Џабахат ал-Нурса (Фронт побдеде) од стране турских снага безбедфности. Ухаписли су их у близини сиријских граница. Од ухапшених су одузети контејнери са два килограма зарина. То је отровна супстанца нервно-паралишућег дејства. У гасном стању два килограма сарина су довољна да се отрује на стотине хиљада људи.
Сергеј Лавров је позвао данас у Москви да се спроведе брижљива истрага података о постојању хемијског оружја за масовно уништење у рукама опозиције.
- Очекујемо да ће турске колеге оперативно и у пуном обиму пружити информације о томе које закључке су извели из ове ситуације. Ситуација је превише озбиљна да би они који стално говоре о проблему хемијског наоружања наставили да око тога играју неке игре. Треба истражити све инциденте, везане за сличне ствари.
У марту 2013. у околини града Алепа терористи антивладине опозиције су већ примењивали хемијско оружје. Тада је погинуло 16 особа, углавном цивили. Било је утврђено да је у току хемијског напада био коришћен управо сарин.
СБ УН 31. маја одлучио је да унесе групацију Џабхат ал-Нусра на списак терористичких организација. За то се изјаснило свих 15 чланова СБ. Још у априлу ове године лидер ирачке филијале Ал-Каиде Абу Барк Багдади изјавио је да је Џабхат ал-Нусра ћелија ове међународне терористичке мреже.
У том контексту одржавање нове женевске конференције о сиријском регулисању постаје све неодложнија ствар. Москва и Вашингтон су објавили да ће 5. јула високи представници Стејтдепартмента одржати у Женеви састанак са својим руским колегама и представницима УН. На њему ће се разматрати припрема за Женеву-2. Проблема на том путу је тако много да конференција највероватније неће бити сазвана у првој половини јуна, како је било планирано. И она ће бити одложена за касније рокове.
Андреј Федјашин,