Да ли ће кинеско оружје постати јефтиније од руског?

04-06-2013 08:54:47 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Да ли ће кинеско оружје бити увек јефтиније од руског? Руска осигуравајућа компанија "Согас" објавила је свој уговор са Министарством одбране о осигурању бомбардера Су-34. Осигурање покрива ризике, повезане са падом или оштећењима над овим авионима током вршења тестирања и тренажних летова. Осигурање за један бомбардер износи 40 милиона долара.

Цена је изненађујуће ниска за прилично великог бомбардера са два мотора, максималне носивости 45 тона, дужином лета од преко 4.000 километара и софистицираном електронском опремом. Године 2007, када је било објављено о плановима Пакистана да купи две ескадриле кинеских ловаца Ј-10, назначена цена једног кинеског авиона је износила 41 милион долара.

Јасно је да извозна цена Ј-10 у себи садржи трошкове обуке особља и набавку опреме за одржавање авиона. Ј-10, без додатне опреме за кинеске војно-ваздухопловне снаге, процењен је на 27.8 милиона долара, према подацима са почетка 2010. Истина, Су-34 је пре неколико година био јефтинији за производњу и коштао је око 33 милиона долара. Међутим, осим цене, сви остали показатељи ових летелица су неупоредиви. Ј-10 – једноместни ловац са једним мотором руске производње. Он је више него дупло лакши од Су-34, има краћи домет и много мање оружја.

Ако поредимо Ј-10 са руским авионима, то 34 ловца МиГ- 29 СМТ, које је руско Ратно ваздухопловство откупило у 2008, коштала су 22 милиона долара, за по једну летилицу. МИГ-29 СМТ, за разлику од Ј-10, има два мотора, нешто је тежи и има већу дужину лета.

Кинеска војна индустрија, у последњих неколико година, повећава своје цене и тај процес ће се вероватно наставити. Један од разлога за повећање цена је брз раст зарада у војним предузећима. На пример, Ченгска авио-корпорација, која производи Ј-10, у последњих неколико година објављивала је огласе за радна места заједно са висином плата, које су биле знатно изнад градског просека. Одбрамбена индустрија је приморана да се за квалитетно техничко особље такмичи са високонапредним цивилним предузећима. Поред тога, кинеска индустрија се тренутно суочава са растућим трошковима материјала и енергије, поскупљем производних објеката и закупнина на земљиште. Важна предност кинеске одбрамбене индустрије јесте могућност добијања државних јефтиних кредита.

У исто време, разни облици јавне финансијске подршке за развој одбрамбене индустрије постоје и у Русији. Авијација - није једина област у којој кинески војни производи постају скупљи од руских. На пример, у уговору са Аргентином, потписаном 2008, а спроведеном 2010, четири кинеска оклопна транспортера WZ-551 са митраљезима од 12, 7 мм. продати су за 650.000 долара по комаду. Узимајући у обзир и да је у питању ограничена набавка, то је много више у односу на типичне цене руских БТР-80 и БТР-82.: цена БТР-80 за потрошаче у Русији се обично креће око 300.000 долара.

Василиј Кашин,