Посвета Андреју Платонову
Тридесетак приредаба и концерата, књижевне вечери и раритетне изложбе, звездани састав извођача из Русије и европских земаља - све је то Платоновски фестивал уметности. Он је посвећен истакнутом руском писцу XX века Андреју Платонову, те се треће године узастопце одржава у старом граду Воронежу (3. – 15. јуна).
Воронеж је завичај Андреја Платонова. Међутим, за живота тог писца је било немогуће ни да се замисли да ће га овде тако прослављати. Фактички одмах после свог књижевног дебија Платонов се нашао у немилости за сувише критичан однос према совјетској стварности. Нису објављивали његова дела, док је он… наставио да пише без икакве наде да ће његова дела бити прочитана. Ипак су она прочитана, мада 30 година после његове смрти. Размишљајући о тој необичној судбини, московски писац Владислав Отрошенко је рекао Гласу Русије:
- Платонов је прошао пишчев пут без најважнијег елемента – без сусрета са читаоцем. Он је извршио велики књижевни подвиг, а вероватно и људски подвиг, јер је ради тога потребна истрајност. Таква је ситуација, када је немогуће објављивање, уништила многе писце. Андрей Платонов је извршио своју предодређеност и оставио нам стваралаштво, у којем гори небеска ватра...
Платоновски фестивал уметности се за 90 одсто састоји од увезених производа. Што се тиче програма, директор фестивала Михаил Бичков је истакао: важно није само показати оно, што је већ познато, али у Воронежу за сада нису видели, већ градити програм који би заинтересовао знаоце.
Пре свега је то експериментални пројекат истакнутог руског играча и кореографа Владимира Васиљева. Под његовим руководством седам кореографа нове генерације поставило је минијатуре према делима Андреја Платонова, а Васиљев их је ујединио у балетској приредби. Експеримент је и наступ московског Студија позоришне уметности под руководством Сергеја Женовача. Срдачно позориште - тако називају ту трупу - демонстрира на фестивалу камерну приредбу према платоновској причи Река Потудањ. Редитељ Женовач одређује жанр поставке као тајанствени разговор:
- Није тајна да сада позориште тежи нечем јарком, гласном, бучном, а међутим, желимо да будемо ближе души…
Стваралаштво Платонова је, свакако, главна, али није једина тема Платоновског фестивала. У његовом позоришном програму има приредбе-гостовања из Француске, Израела, Велике Британије, Немачке, постављене према различитим сижејима: од мистичке приче под називом Шапутање зидова све до документарног истраживања Велике депресије у Европи из почетка 1930-х година. Музички програм се састоји од концерата на свободне теме. Извођачи су само звезде: руски пијаниста Борис Березовски, ансамбл солиста Берлинског филхармонијског оркестра и Руски национални оркестар на челу са чувеним пијанистом и диригентом Михаилом Плетневим. Маестро Плетнев је, између осталог, објављен новим носиоцем почасне Међународне Платоновске награде.
Олга Бугрова,