Јевгениј Рејн: потпуно сам се вратио Пушкину

07-06-2013 02:45:08 | | Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs |


Русија традиционално обележава Дан Пушкина 6.јуна. Ове године ће се навршити 214 година од рођења главног националног песника. Шта је био, шта јесте и шта ће бити Александар Пушкин за Русе?

О томе је у интервјуу за „Глас Русије“ говорио добитник награде Пушкина, један од најпознатијих савремених песника Јевгениј Рејн:

- Одрастао сам у породици, где је било неколико сабраних радова Пушкина, и само што сам научио да читам, почео сам читати Пушкина. Потом, када сам почео да пишем стихове, са својих 12 година, заволео сам и друге песнике, а после неког времена поново сам се вратио Пушкину. Он је велики песник и наш вечни учитељ.

Пушкин је формирао руски литературни језик, и сва руска литература је „изведена из опуса Пушкина“. Ипак, мора се приметети и једна чудна особеност, коју је подвукао Јевгениј Рејн:

- Традиција Пушкина- некако је нема у руској летратури. Кога знамо од песника „пушкинаца“? Можда Љермонтов у некаквом облику и смислу. Неки су покушавали у 20.веку да се обрате Пушкину- Ходасевич, Ахматова, Манделштам. Иако школа Мајаковског, школа Хлебникова, школа Некрасова постоји, али пушкинске школе нема.

Можда, то и није толико важно, ако Пушкин по себи просто све укључује и ако је та култура жива? Више од тога, „Пушкин, то је наш еталон морала“. Наравно, не деле сви ту мисао коју је изрекао још у 19.веку Аполон Григоријев. Оспорава став Јевгениј Рејн:

- Није то тако једноставно. Владимир Соловјев, на пример- наш велики филозоф- замерио је Пушкину много тога у смислу његове моралности. И шта рећи? Пушкин, који је позивао „на милост према посрнулима“ који је био добри, широки човек, верни друг, који је погинуо штитећи част своје жене, он – пример је свима нама, и о чему све још говорити?! ....

Велики писац Фјодор Достојевски, може се рећи, започео је традицију концептуализације Русије кроз рад Пушкина. Данас, наравно, само Пушкин је недовољан, како би се схватила Русија, сматра Јевгениј Рејн:

- И наравно, недовољно је зато што је светска слика Русије огромна. Прошло је време, појавила су се велика литерарна дела, друштвени живот се променио, наука. Ми данас имамо много веће искуство и знање него савременици Пушкина... Али, знате, Гогољ је рекао да је Пушкин руски човек, онакав какав ће овај бити кроз 200 година.

Тужно је што је класик руске литераутре Николај Гогољ погрешио, јер како видимо, данас нема човека којег бисмо могли упоредити са Пушкином.

Олга Бугрова,