Едвард Сноуден – херој или издајник?

17-06-2013 02:35:21 | | Глас Русије/ vostok.rs |


Минула недеља донела је нове детаље о праћењу сопствених грађана и страних корисника Интернета од стране америчке владе. Аутор скандала Едвард Сноуден у петак је предао новинарима нову порцију тајних података. Он је испричао за кинески лист Саут Чајна Морнинг Пост да су грађани Кине и организација у Кини и Хогконгу представљали објекат праћења Агенције за националну безбедност САД. По речима Сноудена, последњих година америчке специјалне службе су извеле више од 60 хиљада хакерских напада на сервере компанија и установа у Кини.-

Таква отвореност бившег сарадника АНБ и Ције који је одбегао у Хонгконг, очигледно изазива бес САД. Министарство правде већ је покренуло кривични процес против Сноудена. Чиновници и чланови Конгреса позивају да се он изручи САД. Али најважније је што се појавила сезационална верзија да Сноуден може да буде агент кинеских специјалних служби. Ево шта је изјавио новинарима члан Комитета за националну безбедност представничког дома Конгреса Питер Кинг.

- Постоји неколико разлога за такве сумње. Као прво, он је пребацио свој новац у Кину. Учио је кинески, његова девојка има везе са Кином. Уз то од свих земаља одабрао је управо Кину и тамо се упутио са својим документима. Обратите пажњу да их је представио у тренутку када је у САД био у посети кинески лидер. Сноуден до сада борави у Кини. Немам никакве конкретне доказе за ову верзију, она треба да буде истражена.

Истина, колико активно политичари САД траже да се ухвати и казни Сноуден, толико активно у његову заштиту се изјашњавају обични амерички грађани. У Њујорку је ове недеље одржана протестна акција са захтевом да се не гони Сноуден, већ да се истраже злоупотребе специјалних служби.

Са вербалних иступања противници великог брата су прешли на дела. Амерички савез грађанских слобода предао је тужбу против америчке администрације. Она гласи на Џејмса Клепера, шефа Националне обавештајне службе, директора Агенције за националну безбедност Кита Александра, министра одбране Чарлса Хејгела, генералног тужиоца Ерика Холдера и Роберта Милера, који су на дужности руководилаца ФБР. По мишљењу правобранилаца, масовни програм сакупљања података о деловању претплатника телекомуникационих компанија крши два амандмама америчког устава одједном. Они гарантују слободу говора и бране произвољне претресе, хапшења и праћења грађана без довољних основа.

Очигледно да ће се приче око праћења грађана од стране америчких специјалних служби по читавом свету само интензивирати. По подацима новинара, Едвард Сноуден је узео са собом 4 компјутера, на чијим хард-дисковима су тајни подаци Ције и АНБ. Овај компромитујући материјал је довољан за дуг период. Он може да постане главни непријатељ америчке валде, истиснувши Џулијана Асанжа. Последњи је ове недеље Сноудена назвао херојем.

- Едвард Сноуден је херој који је информисао јавност о једној од најозбиљнијих појава ове деценије – стварању система свеопштег праћења. Овај систем је извршио поричан утицај на судије у САД, учинивши их тајним и натеравши их да доносе прсуде које крше уставне гаранције за скоро читаво становништво.

Скандал је такође натерао америчке интеренет-компаније да откривају статистику о захтевима власти. Тако је корпорација Мајкрософт саопштила да је за 6 месеци 2012. добила од власти САД око 7000 захтева за доступ подацима 32000 корисника. Компанија Фејсбук је добила скоро 10 хиљада захтева за исти период. Истина, све комапније се куну да дају специјалним службама доступ само уз постојање судског налога.

Роман Мамонов,