Проблем астеродиног пројекта НАСЕ

28-06-2013 10:26:55 | | Глас Русије, фото: «Вести.Ru»/ vostok.rs |


Астероидна иницијатива НАСЕ већ у првој фази суочила се са тешкоћама. Међу астероидима није пронађен ни један одговарајући. Експерти допуштају да пројекат може да буде ревидиран.

Суштина иницијативе објављене у априлу састоји се у следећем. Бира се мање небеско тело које ће ухватити трофеј са собом као у торбу и преместити на стабилну орбиту око Месеца. А 2021. године ка њему ће одлетети пилотирани брод Орион. Астронаути ће слетети на површину небеског тела и узети узорке. Осим научне вредности, то треба да практично искуство за експедицију на Марсу. Пројекат одговара стратешким плановима САД у космосу, према којима Американци треба да слете на астероид.

Проучивши параметре 10 хиљада познатих објеката, стручњаци НАСЕ су дошли до закључка да под критеријуме иницијативе ни један не потпада. Ако се одбаце велика тела, онда неколико потенцијално прихватљивих претендената остаје. Ипак они или пролазе далеко од Земље, или лете пребрзо да би могли да се пресретну.

Астероидна иницијатива је имала слаба места од почетка, уверен је уредник листа Новости космонаутике Игор Афанасјев.

- Астронаути су потврдили да одговарајући астероиди у нашем Сунчевом систему постоје, али они се не виде савременим телескопима. Зато или треба налазити нове, или изаћи из ситуације на други начин. Лично моје мишљење је да је сам задатак био постављен помало вештачки. Извлачење астероида и искрцавање на њега звучи отприлике овако – ако не можемо да долетимо до астероида, онда хајде да га преместимо код нас.

Идеја лета на астероид припада Бараку Обами. Може ли председник да се предомисли и да сачува образ? За разлику од Џона Кенедија са његовом Месечевом епопејом, Обама никада није чинио космички програм централним елементом своје политике, подсећа урадник за развој кластера космичких технологија у Сколкову Дмитриј Пајсон.

- Не мислим да ће Обама изгубити образ ако каже да је после брижљиве анализе, сарађујући са законодавцима, анкетирајући научнике помало променио приоритете. Ја не бих хтео да постављам питање тако патетично. Нормално се ради на одређењу циљева и задатака космичке политике. У Америци НАСА није главна организација која одређује ову политику. Тамо битну улогу играју законодавци, други ресори администарције. Не искључујем окрет догађаја у којем астероидни планови могу да буду или потпуно укинути или значајно смањени, а уместо њих да се опет преоријентишу на Месец.

НАСА види две варијанте. Као прво, потрудиће се да нађе одговарајући објекат међу још не отвореним. Број небеских тела који редовно лете у околини Земље може да достигне пола милиона. Како би се приметили, потребан је специјални телескоп који ради ван земљине атмосфре. Такав уређај Сентинел треба да буде пуштен 2017. у орбиту која се скоро подудара са орбитом Венере. Још једна варијанта је да се одломи комад од сто тона од великог астероида. Како и чиме за сада се не зна, обична експлозија ће дати много делића. Велики астероид има и друге предности: он је нехомоген по структури, што даје могућност да се узму узорци са разних делова.

По речима експерата Гласа Русије у датом тренутку Конгрес САД наставља дебате о финансирању у буџету 2014. године мисије хватања астероида. Конгресмени највероватније знају за тешкоће астероидног пројекта. Ипак да ли ће он бити отказан или не, на крају зависи од лобија из НАСЕ и индсутријске сфре.

Борис Павлишчев,