Египат 2013: Општенародни војни преврат
Много је незадовољних радом египатског „фараона-исламисте". Међу њима су обични људи и чиновници, бизнисмни, па чак и полиција. Египатски амбасадор у САД Мохамед Тауфик у интервјуу за лист Foreign Policy је рекао: "То је био народни устанак,“ и додао:"Војска га није покренула, само је интервенисала да би се избегло насиље."
Тако је војска још једном одлучила да елиминише не последице, већ узрок. Она је свргнула са власти првог у историји земље демократски изабраног председника, ухапсила врх владајуће политичке партије у земљи, затворила про-председничке медије и помогла у формирању нове владе. У теорији, управо то се назива војним ударом. Многи то и не доводе у сумњу. Wall Street Journal је чак извео врло јасне паралеле: "Египћани ће бити срећни ако њихови генерали крену Пиночеовим путем, који је преузео власт у сред хаоса, запослио реформаторе који су створили слободно тржиште и обезбедио прелаз земље на демократију." Стручњаци сматрају да египатски генерали не желе да преузму терет вођења земље. Сасвим је јасно да нико сада не може решити дубоку економску кризу, побољшати живот Египћанима и постати њихов вољени председник.
Међутим, у египатској војсци нема кризе. То је самостална, затворена и неутрална институција, са независним од влати системом, економијом и буџетом. Када је било објављено да САД прекидају финансијску помоћ земљи, то на војску није имало никаквог утицаја. Вашингтон је већ у мају уплатио египатској војсци њен део за ову годину - више од милијарду долара. Следећа транша неће доћи пре пролећа следеће године, а војска је већ показала да ће учинити све да до тада египатска држава испуни одговарајуће услове за њено добијање.
Можда је Мурси изазвао незадовољство у војсци, пославши у пензију у августу прошле године, шефа Врховног савета оружаних снага Египта маршал Хусеина Тантавија и начелника Генералштаба Сами Анана? Међутим, људи са кредибилитетом кажу да је и овде био дововор са војском, и да је Тантави сам именовао свог наследника у лику генерала Сисија, који је сада урадио то што је урадио.
Дакле, зашто војска није просто раздвојила зараћене стране, већ ризиковала кренувши на војни удар? Прво, због катастрофалне ситуације у Египту. Земља још увек нема јаку јединствену политичку снагу способну да се супротстави "Муслиманској браћи." И они сами нису у стању да превазиђу поделе у друштву, и без интервенције војске заправо би дошло до хаоса.
Египату је сада веома потребна стратегија развоја. По могућности, подржана силом. Ко ће је обезбедити? Само војска. Она оличава и патриотизам и поредак. Поред тога, за разлику од председника, њу овде воле скоро сви. Систем војног рока обезбеђује упознавање великог броја мушког становништва са војном службом. Чак и на врхунцу антивојног расположења, према анкети Галопа, војску је подржавало више од 80% Египћана. Зато, војска може и треба да се меша. Као и током последње револуције, када су генерали зарад стабилности жртвовали свог председника-генерала Мубарака, генерали су кренули против устава, јер су знали да је народ уз њих.
Али, постоји још и мишљење међународне заједнице. Међутим, и овде су ризици војске релативни. Реакцију других земаља, бивши шеф војно-обавештајне службе, генерал Сиси изгледа да је унапред погодио. Још почетком маја, извор у Каиру је саопштио америчком новинару: "Војска ће се до јесени вратити на власт и Запад је то већ одобрио. Једини услов - у војсци треба да буде "цивилно лице". И у Египту је сада, иако привремено, ипак цивилно руководство. Судећи по свему, генерали су унапред предвидели све могуће варијанте развоја догађаја. Потребно је узети у обзир још једну ствар: да је дошло до оружане реакције од стране "Муслиманске браће" на збацивање њиховог председника, до "Плишане револуције" у земљи не би ни дошло. Такође, при вишемилионским протестима и „Муслиманској браћи“ је било немогуће да очувају власт и изведду земљу из кризе. И док се догађаји у Египту сасвим уклапају у дефиницију војног удара, мора се признати да није било другог избора.
Пре неки дан, високог египатског генерала су питали да ли легално изабрани председник има право "да заврши свој мандат." На шта је он одговорио: "Има. Али, да ли ви хоћете да ја сачекам да се моја земља потпуно распадне". Када закон не може одржавати ред, долази до војног удара. И бољи "лек" за грађански рат, од војске у Египту још није пронађен.
Вадим Ферсович,