Ситуација у Египту: цена по договору
Државно тужилаштво Египта разматра оптужбе против свргнутог председника Мухамеда Морсија и лидера покрета „Браћа муслимани“. Они се налазе у притвору и оптужују их и за употребу силе против цивила и за низ других злочина. Током претходних дана било је ухапшено још активиста из редова овог покрета исламиста. Датум почетка суђења још није одређен.
Већ готово две недеље свргнути председник Египта Мухамед Морси се налази у притвору. Званичне оптужбе против њега још нису подигнуте. Али, познато је ће државно тужилаштво размотрити могућност да подигне оптужбе против Морсија и „Браће муслимана“ због наводне шпијунаже и завере са палестинским „Хамасом“ и либанским „Хезболахом“, као и због подстрекивања на убиство демонстраната, наношења озбиљне штете економији државе и омогућавању преступницима да побегну из затвора током догађаја 2011.године. Сада власти Египта одлучују како да што повољније за њих наставе са овим случајем. У држави се води оштра политичка борба и правна страна питања у односу на Морсја има другостепену важност, сматра политколог Виктор Кувалдин:
- То неће бити правни процес, већ нека врста полтичке трговине. Ради се о томе, ко ће и под којим условима сачувати или изгубити власт у Египту. Тако да процес у вези са председником Морсијем- то је само један детаљ, а на све и не најважнији детаљ у овој сложеној, готово закуслиној политичкој борби која се сад одвија у Египту.
Нема сумње да ће било које решење поводом судбине Морсија и лидера „Браће муслимана“- било оно по њих добро или лоше, појачати раскол у египатском друштву и међу полтичким елитама земље. Никоме не иде на руку пооштравање кризе, зато и тужилаштво и представници „Браће муслимана“ чекају, сматра доцент катедре примењене политикологије Универзитета финансија при влади Русије Јевгенија Бојко:
- Сада позиције „ Браће муслимана“ нису толико јаке да би ризиковали и не би узимали у обзир текуће стање ствари- а конкретно мислим на могућност договора са онима који су победили, то јест са војном елитом Египта. Мислим, да „браћа муслимани“ овај фактор узимају у обзир. Имају више шансе да остану блиско власти, иако можда не на водећим позицијама. Зато им сад није у интересу да превише затежу ситуацију. Мислим да ће се они потрудити да се у неком облику помало дистанцирају од Морсија.
У међувремену, након свргавања Морсија, ситуација на Синајском полуострву је постала критична. У региону су се активирале групе екстремиста. Из разних градова пристижу извештаји о терористичким нападима. У понедељак је након напада терористе на аутобус око аеродрома на северу Синаја страдало 20 особа. Војска спроводи свеобухватну операцију са циљем гоњења милитаната.
У позадини ових догађаја, у Египту се формирају привремени органи власти. У недељу је лидер либералног Фронта националног спаса Египта Мухамед ел- Барадеј положио заклетву и постао попредседник државе. Бивши шеф Међународне агенције за атомску енергију биће задужен за међународне односе. Паралелно ће се одвијати и расподела министарских места. Први пут у владу Египта ће ући и жене. Оне ће стати на чело министарства културе и информација. Коначни састав кабинета министара биће објављен крајем недеље.
Наталија Коваленко,