Нови руски батискаф
Принципијелно нови батискаф – аутономни подводни апарат који је у стању да покори Маријански ров дубок 11 км направљен је у Русији. Пројекат проучавају наделештва чији називи нису наведени, а она су и потенцијални наручиоци. Од њихове пресуде зависи да ли ће бити донета одлука о изградњи батискафа.
Пројекат је направио ОАО Санкт-Петербуршки поморски биро машиноградње Малахит. То је најстарији конструкторски биро који је још 1948. године почео да пројектује подморнице. Израда новог апарата предвиђена је Федералним наменским програмом за развој цивилне поморске технике, каже генерални директор Малахита Владимир Дорофејев.
- На нивоу идејног пројекта направљено је неколико варијанти подводног апарата за радове на дубини од 11 км. У апарату могу бити присутни људи, али је у складу с тенденцијама развоја поморске технике предвиђена и варијанта без њих. Пре свега, намењен је за решавање научних задатака иако спада у технологије двоструке примене, односно може се користити у хидрографском обезбеђењу делатности флоте ратне морнарице.
Батискаф може да достигне дубину од 11 км, али успешно ради и на другим дубинама, наставља Владимир Дорофејев.
- За разлику од батискафа који су намењени погружавању на 11 км, као и повратку, он може да обавља радове од мале дубине до максималне. Подједнако ефикасно може да ради на дубинама од једног, два, и три километра до максималне. Има могућност обављања истраживачких радова уз помоћ сензора. То се односи на мерење карактеристика околине и узимање узорака уз помоћ манипулаторног уређаја са дна Светског океана.
На дубинама од 11 км човек је био само два пута. 1960. године батискафом Трст и Маријански ров су се спустили швајцарски океанограф Жак Пикар и поручник РМ САД Дон Волш. Многе је потресла њихова одлучност да наставе да се погружавају кад је на дубини од 9 км пукао илуминатор. Батискафом Deepsea Challanger овде се 2012. године спустио канадски филмски режисер Џејмс Камерон. Нећемо заборавити и „уређаје без пилота“: јапански „Кајко“ и амерички „Нереус“. Они су на дну узели узорке морске фауне – бактерије, гамборе и морске црве.
Маријански ров је најдубље место на Земљи. Који је циљ спуштања у њега – понављање рекода или научна истраживања? – размишља херој Русије, командир подводних апарата Евгеније Черњајев.
- Да ли ће се користити или ће то бити једно спуштање у Маријански ров? То су скупи апарати. Пре него што се почне с њиховом изгадњом и пре него што се потроше огромна средства треба знати где ће се примењивати.
Ако је апарат предвиђен за спуштање на 11 километара, он је тежак, не може да маневрише, није сврсисходна његова примена на малим дубинама, објашњава пилот. Русија већ има научне апарате Мир. Они се погружавају до 6 км и у стању су да проуче 98,5% светског океанског дна. Такође, постоје два њихова војна двојника – Русија и Конзул.
Како пише штампа, уобичајена намена војних батискафа је прикључивање на подводни кабел ради хватања обавештења противника.
Остаје нам само да претпостављамо чиме ће се бавити нови батискаф у Маријанском рову недалеко од острва Гуам с војним базама САД. Ако буде донета одлука о његовој изградњи, произвешће га предузеће ОАО Адмиралтејска бродоградилишта у Санкт-Петербургу.
Борис Павлишчев,