Да ли ће Техеран пристати на замену С-300?

30-07-2013 10:47:07 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Руски председник Владимир Путину у току могуће посете Техрану размотриће са иранском страном испоруку противракетних комплекса С-300ВМ Антеј-2500. Ове податке наводи лист Комерсант. Према различитим изворима до посете може да дође средином августа. Ипак, званично она није потврђена.

Продаја комплекса С-300ВМ Антеј-2500 Ирану формално не би нарушила указ Дмитрија Медведева (у то време председника РФ) из септембра 2010. године о забрани испрука ових система ПВО Техерану. Комплекси имају другу ознаку и предузеће које их производи. У нечему су они савршенији, говори директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- Систем С-300ВМ више одговара решавању задатака у сфери противракетне, а не противваздушне одбране. Са ове тачке гледишта он има предност у односу на С-300, посебно у сфери пресретања балистичких ракета. То има принципијално важан значај. Ако хипотетички Иран буде нападнут, први напад ће бити управо ракетни и врло је важно да ове ракете буду пресретнуте.

Анулирање уговора о испорукама С-300 до којег је својевремено дошло, није било директно везано за резолуцију СБ УН о пооштравању санкција против Ирана од јуна 2010. године, објашњава Владимир Јевсејев. С-300 је чисто одбрамбено наоружање и о њему се у резолуцији бр. 1929. ништа не говори. Русија тада није хтела да усијава ситуацију око Ирана, која је већ била експлозивна, и у суштини је проширила важење документа УН. Заузврат Техеран је тражио од Русије да врати 4 милијарде долара. У суму су ушли не само губици због отказивања посла поводом С-300. По речима експерта, основни њен део чине претензије нагомилане у току претходних војних уговора. Замрзавање војних испорука Техерану било је предвиђено ранијим споразумом од 1995. године између потпредседника САД Ела Гора и премијера Виктора Черномирдина.

Испорука нових комплекса би помогла да се затвори сложена страница руско-иранских односа, убеђен је Владимир Јевсејев.

- Сопствени ирански системи веома заостају за могућностима С-300ВМ Антеј-2500 и испорука руских система би била од великог интереса за Иран. Сматрам да ако Русија испоручи ове комплексе, иранска страна ће одустати од својих претенцзија према Русији у погледу раније неиспуњених уговора у сфери војно-техничке сарадње.

Постоји и супротно мишљење: Техеран је и даље расположен на С-300 и С-300ВМ неће бити излаз из ситуације. Коментарише експерт Центра за међународну безбедност Института за међународну економију и односе РАН Петар Топичканов.

- Иран треба да заузме конструктивнији стањв на преговорима са МАГАТЕ како би санкције УН биле ублажене. И ми у том случају можемо да му испоручимо С-300. Никаква замена не би задовољила Иран. Модификације С-300 би изазвале протесте од стране Израела и европских држава.

Противракетни комплекси нису једина тема могућих преговора Владимира Путина у Техерану. Русији би било занимљиво да сазна да ли је нови председник и присталица реформи Хасан Роухани фелксибилан у погледу иранског нуклеарног прогрма. Да додамо да ако до посете дође, Путин ће бити први страни лидер који ће посетити Техеран после 3. августа када ће Роухани ступити на дужност. Ако посети руског руководиоца дају статус државне, то ће бити прави историјски догађај, први овакав од 1943. године.

Борис Павлишчев,