Москва и Рим разматрају туђе проблеме

06-08-2013 12:20:12 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Сиријски конфликт, односи са ЕУ, између осталог у контексту изградње европске ПРО, као и сарадња у војној и енергетској сфери – ова и многа друга питања у уторак ће размотрити министри иностраних послова и министри одбране Русије и Италије. У Риму ће бити одржан састанак у већ традиционалном формату два плус два. Преговори, у првом реду линијом министарстава иностраних послова, називају се значајним и са тачке гледишта последњих усаглашавања дневног реда самита Г-20 и у контексту припреме за женевску конференцију о сиријском регулисању.

Стратешки дијалог – такав је други, званични назив формата два плус два. Управо у оквиру састанака министара иностраних послова и министара одбране разматрају се најактуелније теме. У случају Италије, једног од главних партнера Русије у ЕУ, реч је у првом реду о поједностављивању визног режима. Шеф руске дипломатије више пута је истицао конструктивну улогу Рима у развоју партнерства линијом Русија-ЕУ, између осталог у контексту припреме новог базичног споразума. Други, исто тако важан аспект, јесте економска сарадња две земље. Италија спада у петорку водећих партнера Русије, истиче политиколог, главни уредник листа Русија у глобалној политици, Фјодор Лукјанов.

- Италија је традиционални економски партнер, један од ослонаца. Време када је Берлускони био премијер, Италија је активно подржавала у Европи руске политичко-економске иницијативе, између осталог то се тицало енергетске сарадње, изградње нових гасовода. У принципу Италија и сада то чини.

Ефикасност овог партнерства потврђују цифре: само у првом кварталу актуелне године робна размена Русије са Италијом је премашила 21 милијарду долара, у последњих годину дана овај показатељ се увећао преко 20%. Један од главних заједничких пројеката је изградња гасовода Јужни ток у којем je италијански петрохемијски гигант ENI учествовао у свим етапама.

Међународни дневни ред преговора обухвата сарадњу у Савету Русија-НАТО и проблем ЕвроПРО, и партнерство у регулисању регионалних проблема - од Авганистана до ситуације на Северу Африке и у Сирији. Што се тиче последњег питања, овде Москва и Рим иступају са јединствених позиција по скоро свим кључним моментима, рекла је за Глас Русије шеф Центра за европска истраживања ИМЕМО РАН Надежда Арбатова.

- Став Италије је много ближи руском, ако се пореди са другим земљама ЕУ. Министар иностраних послова Ема Бонино подржава конфренцију о Сирији и шта више, подржава учешће Ирана у тој конференцији. Такође италијанско МИП сматра да нема војног решења сиријског проблема. Само путем преговора могу се достићи нека решења. Што се тиче питања ембарга, Италија је такође овде блиска Русији.

За време гласања у мају ове године Италија је била међу оним земљама ЕУ који су иступале против укидања ембарга на испоруку оружја Сирији. Управо уз учешће Италије овај ембарго је био формално продужен до августа. А земљама ЕУ фактички су дозволили да саме решавају судбину испорука оружја устаницима. рим се залаже против ових дејстава, и у утраок министри иностраних послова Русије и Италије ће несумњиво размотрити дато птиање, као и могућу срадњу у борби против тероризма. У актуалним условима у тој сфери, осим традиционалних праваца, може да се означи и нови. Данас су европске земље забринуте због проблема повратка грађана ЕУ из Сирије који су учествовали у војним дејствима на страни устаника. Прошле недеље се појавила информација да низ европских земаља, међу њима Француска, Немачка и Италија, намеравају да лобирају за формирање европског система који ће омогућити да се прати кретање таквих грађана.

Главна тема преговора министара одбране треба да буде војно-техничка сарадња. Претходних година у тој области било је планирано неколико пројеката, мада за сада они нису били у потпуности реализовани. Треба да их реанимира недавно потписан споразум италијанске корпорације Финкантјери и руског Криловског државног научног центра. Документ прописује заједнички рад ове две водеће светске компаније у области бродоградње и иновационих пројеката. Рок важења споразума је пет година.

Полина Черница,