Русија спасила народ Јужне Осетије од сигурне смрти
Уочи годишњице агресије Грузије против Јужне Осетије председник републике Леонид Тибилов дао је телефонски интервју Гласу Русије.
Господине председниче, дозволите да Вам изразим дубоку захвалност за време које сте поклонили нашој компанији. Пре пет година Јужна Осетија је постала пуноважни субјект међународног права. Са којим државама је до данас она успоставила пуне дипломатске односе?
- Пре свега хтео бих да изразим речи захвалности Гласу Русије за пажњу према проблемима Јужне Осетије. Високо ценимо ваш рад. Данас обележавамо меморијалне датуме почетка грузијске агресије против народа Јужне Осетије. После тога 26. августа 2008. године издат је указ председника Русије Дмитрија Медведева о признању републике Јужне Осетије. Ми се поносимо тиме што је независност Јужне Осетије признала тако велика земља као Руска Федерација. Нашу републику су признали такође Никарагва, Венецуела, Науру и Тувала, имамо успостављене праве дипломатске односе. Република Јужна Осетија је успоставила дипломатске односе са Абхазијом, Придњестровском Молдавском Републиком, где ради амбасада Републике Јужне Осетије и Републике Абхазије и званични представник у Придњестровској Молдавској Републици.
Радимо у правцу ширења броја земаља које су признале независност наше републике, али на том путу се суочавамо са жестоким отпором Грузије и оних земаља које је подржавају. Без обзира на то, наша спољна политика је усмерена на успостављање тесних веза са спољним светом, већу отвореност, развој друштва и државности преко сарадње не само са Руском Федерацијом, већ и са европским, азијским земљама, са међународним организацијама и институцијама.
Господине председниче, реците као се данас развијају односи републике са суседним државама?
-Јужна Осетија се граничи на северу са пријатељском земљом Русијом. један од најважнијих праваца наше данашње политичке делатности је рад на даљем зближавању са Руском Федерацијом, са њеним субјектима. За протекло време од августа 2008. године било је склопљено око 70 међународних споразума различитог нивоа између републике Јужне Осетије и Руске Федерације. Ти споразуми обухватају широки круг питања сарадње на међудржавном, међувладином и међуресорном нивоу.
Русија пружа максималну подршку економском развоју Јужне Осетије, а такође даје битан допринос осигурању безбедности наше територије, помаже нашој држави у решавању читавог низа социјалних питања. Народ Јужне Осетије захвалан је Руској Федерацији, високом политичком руководству за доношење важних одлука 2008. године које су спасле наше народ од сигурне погибије.
Што се тиче југа Републике Јужне Осетије, овде се она граничи са Грузијом. Са Грузијом на данашњи дан ми практично не комуницирамо, никаквих веза нема. Једина политичка платформа где представник Јужне Осетије и Грузије заједно са представницима Русије, Абхазије и других земаља могу да размењују мишљења о разним питањима хуманитарне безбедности јесу Женевске политичке дикусије. У оквиру ових дискусија функционише механизам за спречавање и регулисање инцидената. Састанци у оквиру тог механизма одржавају се редово и стране у тим оквирима разматрају питања која могу да нанесу шету оним договорима који су постигнути на женевским дискусијама. Женевске дискусије, без обзира на напоре Русије, Јужне Осетије, Абхазије због става грузијске тране нису достигле онај ниво који би био користан свим странама. Овде бих хтео да истакнем да је Јужна Осетија после признања 2008. године ради одређивања своје државне границе формирала независну комисију за делимитацију и демаркацију границе са судедним државама.
Руска Федерација је практично завршила рад у том правцу. Наши вишекратни позиви Грузији поводом повлачења државне границе остају за сада без одговора. Зато свим силама спроводимо фиксацију државне границе. Са Грузијом за сада немамо никакве односе.
Како бисте могли да окарактеришете економску и демографску ситауцију у Републици Јужној Осетији?
- Двадесет година ми смо се практично налазили под сталним притиском од стране Грузије, економија је после неколико ратова практично доспела у стање деградације, а демографска ситуација такође се променила не набоље.
Наша политика данас састоји се у томе да користимо иновационе технологије у индустрији и пољопривреди. Планирамо да обновимо вађење сировине и њену прераду. Има добрих могућности да се направе мале хидроцентрале, водни потенцијал републике стручњаци процењују на преко 120 мегавата. У републици је много минералних вода, озбиљно се ради на одређивању тржишта за пласман.
У последњих 20 година у току ратова који су били наметнути Јужној Осетији од стране Грузије, погинуло је врло много младих бранилаца отаџбине, практички генофонд Јужне Осетије је истребљен. Многи становници Јужне Осетије су били приморани да оставе своје домове и да напусте републику. Све то је утицало на демографску ситауцију. Данас се бележи повратак наших грађана у републику, развија се здравство добрим темпом.
Господине председничке, да ли бисте могли да нам кажете нешто о процесу развоја оружаних снага суверене републике Јужна Осетија?
- Свака држава мора да има своје оружане снаге. Оружане снаге Јужне Осетије званично су биле формиране 1993. године, прошле су врло тежак пут успостављања и развоја. Они који служе у оружаним снагама учили су војну науку директно на пољима битке, у перманентим нападима грузијских агресора. 20-годишње искуство борбе за слободу наше државе, чврсто уверење да у било којим условима треба бранити своју земљу, свој народ, одиграли су одлучујућу улогу у успостављању оружаних снага републике. Јачајући своју армију, ми смо захвални Русији што многи наши млади момци стичу војно образовање на високим војним академијама на територији Русије. Мислим да се наше оружане снаге тако развијају да ће бити способне да заштите своју републику и свој народ
Господине председниче, у протеклих 5 година како се променила ваша оцена догађаја из августа и септембра 2008?
- Ми имамо једну оцену тих догађаја. Нико не може да заборави каква искушења је морао да преживи наш народ, он је био на ивици нестанка. Благовремена помоћ Русије у принуђивању грузијског агресора на мир спасла је наш народ. Оцена је следећа: не треба да заборавимо оно што се десило, да је Грузија кренула на нас ратом и хтела да спроведе на територији Јужне Осетије операцију под шифрованим називом Чисто поље, да су цивили погинули, браниоци Отаџбине и војници руске армије. Помоћ високог политичког руководства Русије, народа Русије, то никада нећемо заборавити. Историјски избор нашег народа је да буде заувек са Русијом, њега ћемо спроводити. То је спољнополитички курс нашег народа и ми ћемо продубљивати интеграционе процесе са Русијом.
Велико хвала, господине председниче. Дозволите да Вам захвалимо у име наше комапније и наших читалаца, слушалаца на вашем времену и пажњи. Увек смо спремни да вам пружимо сваку информациону подршку и надамо се у даљу плодотворну сарадњу.
- Хвала свим сарадницима ваше компаније. Хтео бих свима да упутим речи захвалности за то што сте увек објективно оцењивали догађаје који су се дешавали и дешавају се у Јужној Осетији. Ту подршку увек осећамо. Велико хвала. Желим вам успеха и среће.
Уочи годишњице агресије Грузије против Јужне Осетије председник републике Леонид Тибилов дао је телефонски интервју Гласу Русије.
Сергеј Вељев,