Хеликон-опера: једноставне премијере нове сезоне

08-08-2013 03:06:18 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Оригиналне и нетрадиционалне поставке очекују публику у новој сезони једног од најпопуларнијих музичких позоришта Москве – Хеликон-опере. Планови за 24. сезону су скроминији него пре неколико година, када је позориште радило на својој сцени – у старој вили књегиње Шаховске у центру престонице. Сада се тамо води велика реконструкција која треба да буде завршена наредне године. Али Хеликон-опера обећава да неће разочарати своју публику, чак радећи у тесним условима.

Руководилац и главни редитељ Хеликон-опере Дмитриј Бертман решио је да окупи трупу и да објави наредне планове на градилишту у згради позоришта која се реконструише. Подземни део комплекса је већ готов. Своје обрисе добијају и јама за оркестар и сцена. Гради се нови позоришни амфитеатар. За нас је данас историјски дан, зато што се надамо да ћемо за годину дана већ играти овде – рекао је на почетку сусрета Дмитриј Бертман. А наставио је објавом да ће се 4. септембра сезона отворити фестивалом који у позоришту називају два В: Вагнер-Верди. Ове године читав музички свет обележава 200-годишњицу рођења ових оперских генија.

- Отворићемо се премијером Бала под маскама, који се сада не даје ни у једном позоришту Москве. Имамо велики репертоар Вердија. И у програм ће ући сва дела Вердија и Вагнера са нашег репертоара.

Оперска дела која Хеликон предлаже својој публици, чак ако је реч о таквим често извођеним ауторима као што су Вагнер и Верди, увек се разликује од репертоара других позоришта. Такав је став колектива од самог настанка: ексклузивне представе, новаторске верзије класике, савремене поставке, направљене специјално за ову трупу. На пример, ако се говори о Вагнеру, у репертоару Хеликона је представљена његова рана опера Забрана љубави, коју је композитор компоновао у 22 године. Она је први пут у Русији била постављена у право у Хеликон-опери. Још једна представа се зове Нибелунг-опера. То је композиција разних Вагнерових дела – од раних опера Риенца и Вила до Персифалије. Читав Вагнер, 13 опера за два сата – констатује мајстор оперског дајџеста Дмитриј Бертман. Што се тиче Вердија, на програму фестивала су традиционалнија дела – Аида, Фалстаф, а сценске верзије тих опера нису ни мало традиционалне.

После завршетка фестивла у октобру Хеликон-опера обећава не тако много премијера. Дмитриј Бертман објашњава то сложеним условима рада у зградама неприлагођеним за оперске поставке.

- Код нас нема могућности да правимо много премијера. Можемо да направимо једну велику представу на рачун лета, на рачун тога што долазимо раније са одмора. И даље правимо једноставније премијере.

Једноставније представе су својеврсни дајџести оперских дела, неке фантазије на теме популарних оперета или чак песама. Хеликон је већ представио неколико таквих поставки. Неочекивано за многе критичаре оне су наишле на велики успех код публике. И тај свој ноу-хау Дмитриј Бертман наставља у новој сезони. На пример, планирана је театрализована представа на основу хитова 20. века, почев од Битлса па до Витни Хјустон. Обанвљање репертоара и представе посвећене стогодишњици рођења истакнутог совјетског композитора Тихона Хреникова, направљене по фрагментима његових дела – опера, песама и филмске музике...

Наталија Викторова,