Спорови о Европи из другог круга?
Национална музика у ушима Британије – тако је немачки лист Франкфуртер Алемајне Цајтунг насловио свој коментар на интервју канцелара Ангеле Меркел радиостаницама Поеник и Дојчландфунк. Изјаве шефа немачког кабинета које се тичу расподеле овлашћења између ЕУ и националних влада постале су неочекиване и дале обилни материјал за разговор експертима и политичарима који их шриоко разматрају ових дана на страницама европских медија.
Изјава Ангеле Меркел за многе је одјекнула као гром из ведра нема. До сада, како је већ било саопштено, смањење броја командних овлашћења Брисела тражили су представници магловитог Албиона. У јуну ове године, како саопштавају новинске агенције, Лондону се придружио Хаг. Влада Холандије која се тамо налази упутила је законодавном, Другом дому Генералних држава писмо о неопходности ревидирања евопске политике. Сада девиза, према документу, треба да постане принцип: Европско – колико мора, национално – колико може.
И сада испада да се европским бунтовницима или у крајњој линији европским сумњичавцима придружила Немачка. У сваком случају, управо као подршку става торијеваца изјаве госпође канцелара примила је Британија, бар тако тврди штампа. Како је ирочнично приметио Интернет-портал Лост ин Јуроп који злази у Бриселу, Камерон не би могао да се изрази боље. Па и Тачер би се обрадовала. Она је затражила својевремено да јој ЕУ врати британски новац. А Меркел тражи да јој се врате национална овлашћења. Бог чува немачку Краљицу!
Објашњења која су уследила из ресора федералног канцелара поводом тога да је Велика Британија погрешно протумачила речи госпође Меркел нису умањила страсти дискусије у европским медијима. Између осталог, како је већ приметио поменути Интернет-портал Лост ин Јуроп, пассажи госпође Меркел не могу да се разматрају као сензација. Она већ неколико месеци кокетира, тражећи паралелно, на пример, смањење оквирног буџета ЕУ. А њена девиза Више Европе! у ствари треба да се тумачи као Мање Европе, више Немачке!
Актуелне дискусије могу да се назову другим кругом у споровима о будућности ЕУ. У октобру ова тема ће бити главна на самиту ЕУ, и она ће у влеикој мери одређивати ток предизборних кампања у Немачкој. Ипак тешко да речима немачког канцелара треба давати превелик значај, сматра шеф одељења за стратешке оцене Центра за ситуациону анализу РАН Сергеј Уткин.
- Рекао бих да је то ипак неко популистичко филозифорање. То је врло потребна изјава у контексту предизборне борбе. Врло је сложен систем расподеле овлашћења између нивоа земаљ ачланица и органа ЕУ. Може се изјавити – не би ли било добро да се врати део овлашћења? Али којих тачно? У ствари земље чланице и даље имају прилично битну контролу своје политике у разним областима.
Експерт немачког Фонда Баертелсман Корнелиус Охман као један од главних задатака данас види спровођење институционалних реформи.
- Потребна нам је нова структура, потребна нам је економска влада – рекао је Охман у разговору за Глас Русије. Треба да остваримо велике реформе у оквиру ЕУ. И у вези са тим ће се још доносити важне одлуке.
После нашег експерта Сергеја Уткина сасвим је разумно претпоставити да после традиционалних августовских одмора могу да се појаве и друге идеје о будућности Европе. До октобарског самита још има времена.
Олег Севергин,