МАКС: од шоу-а до посла
Први „Мосаерошоу 92“ који је одржан 1993.године после доброг искуства из претходне године, московски авиационо- космички салон МАКС сада је обележио свој 20-годишњи јубилеј. Током тог времена, одржало се 11 форума и манифестација у подмосковском градићу Жуковски и накупило се одређено искуство, традиција и историја која дозвољава да се предвиђа и његова даља еволуција.
Ближе народу
Пропагандна машина СССР иако довољно развијена, овај сегмент и достигнућа у војно-космичкој индустрији чувала је од погледа широке јавности. Сва достигнућа остајала су тајновита, а прилике да народ види нека од њих биле су тек параде 7. новембра и 9.маја. При чему су се у совјстко време ове параде, поводом Дана победе одржавале само у случају јубиларних „округлих“ годишњица. Авио параде су се одржавале још ређе- последњи велики догађај тог типа била је парада 9. маја 1967. године на Домодедову. После овога је наступила 25-годишња пауза, током које је совјетски народ о новостима у домаћој војној авијацији сазнавао посредно- путем стране, махом пољске и источно-немачке стручне штампе.
Разлоге за такву „скромност“ тешко је разумети, а резултат је био негативан- обзиром на пропаганду која је долазила са Запада, а која се одражавала и у совјетским пропагандним кампањама, совјетска авијација се представљала као нешто застарело и некорисно. Тако да је прва јавна демонстрација ловца МиГ -29 у Фарнбороу 1988. године и Су-27 у Ла Буржеу 1989.године, заправо била права сензација чак и за совјетске грађане више него за оне са запада- јер, постојање авиона таквог облика и перформанси није била тајна.
Распад СССР-а је приморао да се одустане од многих уобичајених стереотипа. Бачена у немилосрдни вртлог тржишта, ова индустрија је била приморана да тражи начине да опстане и у тим је условима формат редовног салона био сматран најпогоднијим. Добро искуство са „Мосаерошоу-92“ катализирао је овај процес и већ 1993. године појавио се први МАКС: могућности домаће авијације и космичке индустрије нису више биле тајна за домаће грађане, међу којима је овај авио салон постао веома популаран.
Потрага за адекватним форматом
Можемо историју МАКС-а, уопштено говорећи, поделити у три периода. Од 1993.до 2001. године - у условима општег економског пада, смањења производње и затварања многих фабрика које учествују у производњи летелица, МАКС је био више прилика да се „сам покаже“ више него реална бизнис-платформа. Сума свих куповина које су биле уговорене током овог салона, биле су готово равне нули - што понајвише показује статус овог салона тог времена.
Од 2003. године, ситуација је почела да се мења. Током одржавања 6. салона МАКС, били су закључени послови укупне вредности 1,5 милијарде долара, а до данас та цифра само расте, искључујући 2007. годину . Раст комерцијалних активности је означио и нову етапу живота салона. Трећа етапа која је почела 2009. године и траје до данас, карактерише се оштрим растом унутарруског тржишта авиотехнике и сродних услуга. 2009. је била година када су Војно ваздухопловне снаге Русије почеле да обављају велике набавке, 2011.година се одликује уговорима за набавке за домаћу цивилну авиотехнику, а ове године се та тенденција само наставља.
Разлике су уочљиве и на самим штандовима. Некада су тамо стајали само проспекти, а данас посетилац може да види узорке и моделе и макете прототипа, у све већој количини.
Расте и пословна активност, али се и продубљује. Уговори за сервисирање технике за набавке делова, за ремонт и модернизацију, за различите додатне услуге, сапутници су салона МАКС. А шоу.... и остаје шоу. Опширни летњи програм и богате изложбе већ су постале „визит карте“ овог салона. На крају крајева, добар дизајн никада није сметаоозбиљном бизнису.
Илија Крамник,