«Спаска кула»: фестивал ће бити одржан у било којим временским приликама
Код зидина Московског Кремља на Црвеном тргу 6. пут су се окупили војни оркестри из читавог света за Међународни војно-музички фестивал Спаска кула. Без обзира на временска изненађења, гледаоци су спремни да гледају атрактивни шоу под кишом и пљуском – у мантилима и под кишобранима.
Доказ тога је отворена генерална проба уочи почетка фестивала. Јака киша и хладан ветар као да су испитивали чврстоћу не толико учесника, колико гледалаца, јер су уметници ипак војна лица – време не може да их уплаши, друго, они су завршили наступ и отишли, макар и мокри, док за гледаоце шоу и даље траје. Ове године су за фестивал дошли колективи из 13 земаља! Међу њима су војни оркестар Тироља (Аустрија), мешовити оркестар Гајде и бубњеви из Велике Британије, Оркестар ратне морнарице Краљевине Холандија… Шаолински монаси из Кине, полицајци из Абу-Дабија (УАЕ), фински регрути, корејски пилоти, јапанске мажоретке… Капелник-каплар Оркестра полиције Абу-Дабија Мубарак Сакер Ал Мамари не крије одушевљење од Кремља, Црвеног трга и размера фестивала Спаска кула. У интервјуу Гласу Русије он је рекао:
- То је дивно! Потресна организација! Иначе је све фантастично! Први пут учествујемо у фестивалу таквог нивоа. Толико има колектива, такви размери, таква логистика! Време нам не смета. У својој отаџбини молимо се да падне таква киша!
За разлику од колектива из других земаља, полицајци из Абу-Дабија су наступили уздржано, без рок-н-рола, твиста и брејка, док су њихови колеге – музичари Оркестра војно-ваздухопловних снага Републике Кореје укључили у програм савремени корејски хит Gangnam Style. Публика је била одушевљена, када је чула познату мелодију и видела познате у свету покрете игре у извођењу војних лица.
Музички комплименти домаћинима смотре присутни су скоро у свим програмима. Например, Финци су се сетили шлагера Олимпијаде-80 До виђења, Москва, уз чије звуке је одлетео у небо олимпијски меда – маскота Олимпијаде. Аустријски тиролци су свирали Црне очи, Централни оркестар Швацарске армије је припремио читав потпури од савремене песме Изађем у поље са коњем, и руске романсе Дугачким путем, и песме Поље из 1930-х година о херојима Црвене армије.
Русију на фестивалу заступа 14 музичких колектива. Миљеници публике су Оркестар сувороваца - питомаца Московске средње војно-музичке школе. Оркестар је истакао теме предстојеће Зимске олимпијаде у Сочију: према традицији са бубњевима, песмама, играма, триковима, паљбом и ватрометом. Када им се прикључио Мешовити хор фестивала, те се на Црвеном тргу чула песма Широка степ, трибине су престале да дишу!
У финалу су на трг испред храма Василија Блаженог изашли сви учесници фестивала, те је заиста финале испао фантастичан – како је обећао у интервјуу Гласу Русије главни војни диригент Русије, музички руководилац фестивала Спаска кула Валериј Халилов.
- Финале је ове године грандиозан – траје скоро 10 минута. То су потпури од композиција познатих у свету. Ту су и Дворжак, и Чајковски, и Бетовен, руска песма о Стењки Разину, Болеро Равела, Дип Перпл, Битлз. То је учињено занимљиво и укусно. То је музичка шетња кроз свет…
Све је то праћено 3D шоуом са пројекцијама на храм Василија Блаженог. Јарки ватромет на позадини величанствених кремаљских зидина. Празник ће трајати до 8. септембра. 4. септембра ће се војним музичарима придружити певачица Миреј Матје, која је давно постала муза фестивала Спаска кула.
Карина Ивашко, Наталија Викторова,