Уништавање хришћана као венац Арапског пролећа
Пад режима Башара Асада означиће крај хришћанске цивилизације не само у Сирији, већ и на читавом Блиском Истоку, плаше се експерти. Већ данас следбеници Христовог учења у региону подвргавају се жестоким прогонима и смртној опасности. После хришћанске овде могу да нестану све традиционалне религије.
Они који данас у Сирији ратују против Башара Асада су људи који су везани са терористичком интернационалом, на пример са Ал-Каидом. Они не признају вредности ни једне религије, осим своје. Зато сви који не деле њихове погледе на живот и политику су туђи. Такву увереност за Глас Русије је изразио шеф Савета улема Руске асоцијације исламске слоге муфтија Фарид Салман.
- Ал-Каида је један од исламистичких покрета који не сматра хришћане за људе. Ако су у традиционалном исламу хришћани и јудеји људи Писма, са тачке гледишта радикала, исламиста и остале братије, за њих ни хришћани, ни јудеји не само да нису партнери у међуконфесионалном дијалогу, већ уопште нису људи као такви. Сличну појаву сада видимо у Египту. Чим су салафити у Муслиманска браћа добили бар неки део власти за време свргутог председника Мурсија, у земљу су одмах започеле међуконфенсионалне конфротнације. Већина хришћана Копта је морала да бежи из земље. А Копти не само да су староседеоци у земљи, већ су својевремено отворили врата ислама за Арапе у Египту. Исто се данас дешава у Сирији.
Фарид Салман је уверен да у случају да исламисти добију власт над Сиријом, сценарио уништавања хришћанства ће бити много гори него што је било у суседном Ираку.
- За разлику од Ирака, у Сирији су односи хришћана са муслиманима били много стабилнији и дубљи. Ако су у Ираку међуконфесионали односи били чисто партнерски, у Сирији они имају хумани и хуманитарни карактер. А зато ће однос исламиста и хришћана бити сасвим другачији. Са тачке гледишта исламиста све што је везано за хришћанство треба да буде уништено. И ја сам сопственим очима видео како се већ сада у Сирији уништава читаво хришћанско наслеђе земље.
Бојазни руског муфтије о будућности хришћанства у региону нису узалудни и већ више пута су потврђивани у савременој историји света, сматра историчар религија и ислама Роман Силантјев.
- Код нас данас постоји мноштво примера када је после победе вахабита хришћанско становништво истребљивано. Врло мало хришћана је остало у Ираку, скоро није остало хришчана у Авганситану, одавно нема хришћана староседелаца у Саудијској Арабији, без обзира на то што су се они тамо појавили много пре муслимана. У свим земљама где на власт долазе вахабити, хришћани доспевају у подређен положај, уништавају се или истерују из земље. То је светски проблем. Исто видимо у Нигерији, Пакистану и низу других земаља.
Проглашавајући крсташки рат против владе Башара Асада, западне земље не размишљају о томе да у суштини потписују смртну пресуду хиршћанству у Сирији. Такву тачку гледишта изразио је политиколог, експерт Руског института за стратешка истраживања Аџар Куртов.
- Посматрајући изјаве западних политичара и публиакције у западним медијима не могу да не истакнемо да се проблеми који се осветљавају поводом Сирије обично тичу кршења међународног хуманитарног права у погледу цивила. А акценат на међуконфесионалне проблеме игнорише се или се специјално прећуткује. то је јасно. Јер то не нападају владине трупе хришћанско становништво и заједнице других иновераца, који је припадају радикалним сунитским организацијама. Али ако у престоницама западног света политичари тврде да је циљ у Сирији одговарање високим нормама, између осталог људских права, онда морају да обрате пажњу и на огигледне околности јачања међуконфесионалног непријатељства у акутној форми.
По мишљењу многих историчара и политиколога, управо присуство хришћана у Сирији и на Блиском Истоку је било својеврсна гранција очувања и јачања традицоналнг цивилизацијског ислама у региону.
Милена Фаустова,