Хемијско оружје које је примењено у Сирији могло је доспети из САД

07-09-2013 12:52:49 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


У јеку сиријске кризе полемика присталица и противника варијанте примене силе у дешавањима у овој земљи избила је на највиши ниво. Међутим, стручњаци апелују да се детаљно анализирају све верзије којима се објашњава појава хемијског оружја у зони борби. И да се тек после тога донесу закључци.

Недавно се у штампи појавила занимљива верзија о пореклу хемијског оружја употребљеног у Сирији. Оно је наводно допремљено из САД-а где су га неки злонамерници синтетизовали у скоро кућним условима. Ради се о томе што највеће трговачке мреже у САД тргују производима који се могу употребити за производњу сарина.

У ово не верују сви стручњаци. По мишљењу шефа научно-истраживачког одељења за ратну историју Северозападног региона РФ института за ратну историју МО РФ, потпуковника Едуарда Коршунова,

- Мала је вероватноћа да је то тачно, зато што и компоненте и сам сарин потпадају под конвенцију о забрани хемијског оружја. Конвенција о забрани хемијског оружја је документ у којем као прилог постоје три списка. На првом су саме отровне материје. Оне су забрањене за производњу, чување и примену. На другом су компоненте од којих се ове отворне материје синтетизују. Оне су такође забрањене и налазе се под строгом контролом. Не могу просто тако да се продају.

Уједно, има много стручњака који сматрају да сарин може бити синтенизован, што се каже, „уз помоћ штапа и канапа“. По мишљењу старијег научног сарадника Центра за међународну безбедност ИМЕМО РАН Пјотра Топичканова,

- Хемијски инжењер у кућним условима може да направи отрован гас који се може искористити у хемијском нападу. Међутим, не ради се о оружју за масовно уништавање, већ о мањој количини гаса који се може употребити у терористичком акту. У вези с тим помиње се напад који је секта „Аум Сенрикју“ извршила у Токију.

С друге стране, по подацима Националног института за здравље, свега 280 грама сарина је довољно да се убије преко 10 хиљада људи. А то су управо размере сиријске трагедије. Генерални директор Центра за политичку конјунктуру Сергеј Михејев је уверен:

- Овде се треба ослањати на реферат који је сачинила руска страна. У њему се прилично стручно образлаже чињеница да су пронађене хемијске материје направљене у кућним условима. А да је то у принципу могуће, није никаква тајна. Данас се то може направити у кућним условима. Многе компоненте се заиста продају у отвореним трговачким мрежама, не само у Енглеској или у Америци, већ и у целом свету уопште. Постоји реално искуство у смислу да су различите екстремистичке организације користиле хемијске материје, на пример, секта „Аум Сенрикју“ је такође примењивала гас сарин у токијском метроу. Направила га је самостално. Значи, у томе нема ничег недоступног. Вероватноћа да су хемијске материје направљене аматерски је прилично велика.

У сваком случају, све опет указује на потребу за детаљним истраживањем. Само оно треба да одреди степен кривице страна увучених у конфликт.

Треба признати да је у међународној заједници створен јаз у вези са сиријским питањем. На самиту G20 се показало да се бар половина учесника овог елитног клуба залаже за акцију примене силе према Башару Асаду. Међутим, друга половина се придржва супротне тачке гледишта. Дакле, потребан је консензус. А до тада ће свака антиасадовска акција изгледати као очигледна демонстрација презривог односа према актуелном светском поретку који се гради на бази узимања у обзир мноштва различитих интереса.

Сергеј Дуз,