А затим ће у Авганистану започети потпуно нови рат

10-09-2013 08:22:51 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Бука око претње од бомбардовања Сирије сасвим је пригушила занимљив преврат у ставу америчке администрације о будућности Авганистана. Још на пролеће Америка је претила непопустљивом председнику Карзају нултом варијантом – потпуним повлачењем из његове земље трупа западне коалиције. А почетком септембра појам повлачење трупа у погледу Авганистана био је назван неправилним.

Терминологију је поправио заменик команданта трупа западне коалиције у тој земљи амерички генерал Марк Мили у интервјуу за лист Старс енд Стрипс: Текући мандат НАТО-а се завршава 31. децембра 2014. али иза њега ће уследити друга мисија под називом Розолут Сапорт, чије планирање је већ у току. И прецизирао: ми немамо никакве наредбе о потпуном повлачењу трупа. Само планирамо да променимо задатак и да смањимо бројност турпа и размере операције.

Оријентационе рокове кашњења саопштио је у интервјуу за британски Гардијан његов начелник, командант IFOR, амерички генерал Џозеф Данфорд. По његовом мишљењу, авганистанским војним структурама још око пет година ће бити потребна страна војна помоћ. По речима генерала Милија, преостале снаге коалиције ће осигуравати авганистанску армију ограниченим обавештајним информацијама и подршком тактичке авијације, пошто Авганистанци такве могућности неће имати још неколико година.

Са авијацијом је све јасно. А извиђање се вероватно неће ограничавати снимцима са беспилотних летелица и радиопресретањем. Постоји мишљење да ће преостале базе бити центри управљања великим мрежама агената које су направљене за десет година од стране специјалних служби скоро свих земаља које су учествовале у авганистанској кампањи. Жељу да оставе мање контигенте у Авганистану изјавиле су Немачка, Италија и Турска. Немачка одговара за сиауцију на северу земље. Италија на западу. Италијански новинар Манилио Динучи још 2010. године је писао да Ција покреће у земљи делатност армије из сенке, чији задаци су не само сакупљање информација, већ и војне акције. Могуће да су исти рад у својим зонама одговорности спроводиле Италија и Немачка. У сваком случају и немачке и италијанске саветнике у војним структурама критиковали су зато што су припремали квалификоване кадрове за специјалне задатке на штету, на пример, масовног тренинга обичних полицајаца.

Тако ће бити решен основни проблем контрапаризанског рата, када се за трагање и уништавање противника троше огромни људски и материјални ресурси. Када 2015. командири талибана изађу на светлост дана из својих поузданих склоништа, војници по уговору Ције, БНД и СиСМи лако ће не само пратити, већ и самостално елиминисати непомирљиве. Пракса сличних дејстава већ је увежбана за време заједничких рација авганистанских и западних снага за специјалне операције. У случају да дата стратегија проради, талибански командири ће на себи испробати методе које су примењивали сами.

У јулу званичници у САД су изјавили да Ција планира у наредне две године да смањи број својих тајних база у Авганистану до 6, оставивши као неприкосновен центар у Кабулу, један од највећих у свету. Исте центре ће оставити Немачка и Италија. Обавештајци ће се враити свом директном послу, а хиљаде грађана Авганистана ће вршити посао стотина хиљада војника коалиције. Сам много мањим губицима и највероватније много ефикасније.

Вадим Ферсович,