Уметност захтева аукцију
Аукцијска кућа Сотби одржава у Москви аукцију дела актуалних руских уметника. Добијена средства ће отићи на развој Државног центра савремене уметности – планира се да се одржи међународни конкурс за пројектовање нове зграде.
Идеја да се сакупе средства за подршку Центра савремене уметности појавила се у јулу ове године, када је био објављен отворени међународни конкурс за разраду архитектонске концепције будућег музејско-изложбеног комплекса на Ходинском пољу, рекао је у интервјуу за Глас Русије директор центра Михаил Мандлин.
- Обратили смо се професионалним круговима, и уметници су се ватрено одазвали нашем позиву. Аутори изложбених радова су водећи савремени уметници Русије. Многи од њих су у различито време представљали Русију на Венецијанском бијеналу. Такву аукцију организујемо први пут. Пре тога смо приређивали добротворне аукције у знак подршке првог московског хосписа – врло успешно. Сада прво пут одржавамо у сопствену подршку.
Укупно је на аукцији изложен 41 предмет. Сви предмети се налазе на предаукцијској изложби у Централном дому уметника руске престонице. Слике, колажи, инсталације, уметнички објекти таквих познатих уметника као што је Андреј Монастирски, Игор Макарович, Ана Желуд, Константин Батинков, Вадим Захаров, група AES+F… Њихови радови се налазе у највећим руским и светским музејима. Уметник Владислав Јефимов је дао за аукцију фрагменат свог интерактивног објекта под називом Плашљива колекција. то је најгласнији предмет у буквалном смислу речи. У пет кутија спојених међу собом аутор је сместио разне предмете: чешаљ за лан, ашов, пластичне играчке – патку и слона. Када се гледалац приближава, објекат издаје јауке. У интервјуу за Глас Русије Владислав Јефимов је покушао да објасни у чему је смисао идеје…
- Овај рад је посвећен руском мислиоцу Бехтереву који је истраживао почетак живота. Почетком века међу научном интелигенцијом то је било модерно – одговарати на питање одакле је потекао живот? Истраживати хаос и светску хармонију. Смисао је у ствари у слободи: са једне стране, постојимо ми који можемо да вршимо зле, добре, али постпуке. А са друге стране постоје неки молекули, да кажемо монаде, које симболишу почекат осећања. Почетак осећања је увек страх, жеља да се сакријеш, да у себи сачуваш ово начело. О томе је реч. Ви прилазите и вас плаше. Имате слободу, а тамо је ње мање, али и овде и тамо постоји живот.
Објашњења, тврди аутор, нису обавезна. Све наше обичне ствари, иста та савремена уметност, то су машине за рађање нових смислова, рекао је он. Зато је интерпретација публике исто толико важна као и интерпретација аутора.
Међутим поклоника таквих машина у Русији нема толико много, убеђен је директор Сотбија у Русији и ЗНД Михаил Каменски.
- Савремена уметност тражена је у нашој земљи много мање међу публиком и колекционарима него у Европи, САД или чак Аустралији. Али при томе имамо колекционаре који имају огромне збирке. Чак има људи који праве своје приватне музеје савремене уметности.
По речима Михаила Каменског, савремена уметност је врло различита. Јасна и нејасна, озбиљна и смештан. Али они који дођу на добротвону аукцију, самтра директор Сотбија, желе да подрже саму идеју. А многи су одушевљени поклоници управо оних уметника који су дали своје радове за предстојећу лицитацију. Добијена сума, када је реч о добротворној аукцији, не може да се прогнозира, уверава Михаил Камински. Овде не ради логика здравог прорачуна и известирања, већ жеља да се помогне.
Карина Ивашко,