Провокације побуњеника угрожавају план Лавров-Кери

01-10-2013 09:40:40 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Дамаск ће сарађивати са инспекторима Ораганизације за забрану хемијског оружја без икаквих ограничења. Истовремено страни спонзори сиријских побуњеника треба да их убеде да се суздрже од провокација. Прва група инспектора која треба да оцени резерве хемијског оружја у Сирији треба да стигне у земљу наредних дана. Ово је у интервјуу за Комерсант рекао министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.

Званичне сиријске власти су спремне да у пуном обиму сарађују са инспекторима Организације за забрану хемијског оружја. Сараднике Организације пустиће у све објекте који их занимају. Главна препрека на путу реализације плана за уништавање резерви отровних супстанци у Сирији могу да буду провокације од стране устаника. Како процес проучавања хемијског арсенала у Сирији не би био осујећен, страни спонзори побуњеника треба да их убеде да не покушавају да подменту режиму Башара Асада, провоциравши самим тим напад споља, изјавио је у интервјуу руском листу министар иностраних послова земље Сергеј Лавров. При томе он је истакао да део сиријске опозиције чине екстремисти на које нико не може да утиче. Тешко да ће поћи за руком да се избегну провокације сматра председник Института за Блиски Исток Јевгениј Сатановски.

- Због чега сиријска опозиција не би искористила тако повољну ситуацију за наставак покушаја да свргне Асада? Јасно је да већи део терористичких организација које ову опозицију чине види у земљама које су усвојиле резолуцију о разоружању Сирије своје непријатеље. И ”одстрели” инспектора УН или оних који ће се бавити хемијским оружјем и покушаји да ово оружје узму под контролу терористичке групације, апсолутни је стандард сутрашње и касније ситауције у Сирији.

У међувремену, како је саопштио Сергеј Лавров, група инспектора Организације за забрану хемијског оружја ће стићи у Сирију наредних дана. Они треба да одреде где ће се налазити њихова база и како им предстоји да раде. На лицу места успоставиће контакт са сиријском владом, која је већ именовала лице одговорно за помоћ инспекторима. Касније ће експерти одредити реални обим сиријског хемијског арсенала, као и где и како он може да буде уништен. Коментарише директор информационих пројеката ПИР-Центра Андреј Баклицки.

- Резерве хемијског оружја у Сирији износе преко 1000 тона. Али углавном се налазе у централизованим складиштима, зато не треба сваку тону посебно гледати. Довољно ће бити да се утврди да пријављено одговара стању на лицу места. И како је било усаглашено још у Женеви, негде до новембра треба да буде одређено да ли оно што је Сирија приказала одговара ономе што она има на лицу места.

После тога инспектори ће извести закључак које отровне супстанце могу да буду уништене на лицу места. Ако у Сирији постоје за то потребни капацитети, они ће бити искориштени. Такође могу да буду активирана мобилна постројења за уништавање хемијског оружја која имају САД и друге државе. При томе за сада се не зна тачно ко ће и у ком обиму платити за ове операције. Известан део суме даће Русија, саопштио је Сергеј Лавров. Између осталог, још у Женеви, после преговора са Џоном Керијем, руски министар је напоменуо да су неке државе обећале да ће финансирати амерички напад на Сирију. Ако је тако, оне треба да буду спремне да плате и уништавање резерви хемијског оружја, пола у шали резимирао је Лавров.

Артјом Кобзев,