Африка постала жртва међународног тероризма

07-10-2013 10:22:55 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Африка је постала жртва међународног тероризма. Варварски напад у Најробију још једном нас врло трагично уверава у то, речи су из излагања председника Франсое Оланда на 68. годињшој скупштини УН у Њујорку.

Само у последњих 10 дана септембра тамо су се десила три терористичка акта. Напад сомалијске Аш-Шебаб на трговачки центар у кенијској престоници Најроби. Убиство 40 ученика колеџа нигеријског града Де Гујба које су извели терористи радикалне секте Боко-Харам. Терористички акт у малијском граду Тимбукту, који су извеле камиказе из групе џихадиста блиских Ал-Каиди у исламском Магребу. Изгледа да исламистички тероризам и даље прети Африци. Ево шта је телефоном из Париза рекао у интервјуу нашем извештачу Филип Југо, водећи експерт за Африку француског Института за међународне и стратешке односе.

- Да, може се заиста говорити о све већим ризицима које ствара присуство џихадиста. Ризици неусмњиво расту у неконтролисаним или слабо контролисаним зонама, као што је Сахељ, где земље које се тамо налазе немају могућности да осигурају чак минималну безбедност. Сличне опасности остају у таквој зони као што је Рог Африке, у Сомалији. А сада су се појавиле нове зоне опасности у Централној Африци. Друго – слабост самих држава које немају могућности да контролишу границе и зону дејстава џихадиста. Овамо спадају и зоне преко којих пролази пут трговине наркотицима, трговине оружјем, сваке друге врсте шверца, трговине људима, таоцима. Између осталог сва ова трговина служи као извор финансирања самих ових терористичких покрета, независно од њихове идеологије. Али сви они спадају у мафиозна удружења, мада и представљају јединствену целину. Јасно је да слична ситуација не може да се односи на читаву Африку. Реч је пре свега о суданско-сахељској зони, зони Сахаре, о Рогу Африке и од недавно и о Источној Африци. То је огромна опасност.

А како бисте могли да објасните узроке сличног радикализма и екстремизма у овим зонама Африке – овде је више религије, политике, социјално-економских фактора?

- Има доста разлога за успехе екстремиста. У Сомалији исламске судове су сменили екстремисти шебаб. Чиме се објашњава њихов успех? Сматрам да је главни узрок изгубљена омладина која види своју будућност само у томе да се придружи сличним радикалним групацијама. Тамошња омладина нема перспективе за будућност – нема посла, нема могућности да добије образовање и да се извуче из беде. Они узимају оружје и лако бивају заведени екстремистичким паролама. То је прво објашњење. Друго су друштвене мреже које користи омладина. У тим мрежама не само да се пропагирају праве исламистичке пароле, идеје шеријата, већ и како треба да се бори за ове идеје. Зато емири, лидери ових групација врло лако регрутују омладину у своје редове. Ал Каида је могла да развија своје сајтове достпуне читавој Африци. Осим тога, постоје извори финансирања салафитских, џихадистичких покрета. Између осталог такве сајтове финансирају мафијашке структуре, о којима сам већ говорио. На пример, у оваквим мрежама много се говорило о догађајима у Египту, где је био нанет озбиљан ударац Муслиманској бражи, чији пораз се предтавља као ударац на читав ислам. Зна се да у свим тим зонама делују обавештајне службе САД, Француске, неких других западних земаља. Постоје војне базе у Џибутију, постоје беспилотне летелице које прате џихаидсте. Али све то очигледно није довољно да се потпуно неутралишу радикалне организације. Најважније што треба урадити је пружити финансијску и техничку помоћ самим афричким земљама које су постале жртве активности џихадиста. Треба формирати и јачати регионалне и општеконтиненталне снаге афричких миротвораца. Сматрам да само сами Африканци морају и могу да неутралишу џихадисте и не само силом, већ и подижући сопствену привреду и самим тим решавајући финансијске проблеме омладине. Али изгледа да саме афричке земље још нису у стању да се подигну на тај ниво. Зато ће џихадисти и надаље уливати страх у кости многим земљама континента.

Игор Јазон,