Налазите се на страници > Почетна > Блог > Државе АПЕС - од речи ка делу

Државе АПЕС - од речи ка делу

12-10-2013 10:40:51 | | Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs |


Државе АТР прелазе са речи на дело. У четвртак су лидери 18 земаља учесница Источно Азијског самита размотрили политичка питања развоја. У том смислу и регионалне безбедности. Током 8 година постојања ИАС, све су иницијативе биле у облику декларације. Овог пута на Брунејима је учињен корак даље.

Посета шефа МСП-а Русије Сергеја Лаврова Брунеијма, већ је трећа за последње две године, почела је још једним сусретом са државним секретаром САД. Два дана до сусрета, они су већ имали прилике да се сретну у окврима самита АПЕС, на острву Бали у Индонезији. Овај је сусрета Керија и Лаврова био неформалан, током гала вечере, коју је султан од Брунеја приредио поводом Источно Азијског самита.

„Америчка страна, рекло би се, осећа потребу за што чешћим сусретима и успостављањем редовног дијалога“- објаснио је представник руске делегације. Лаворву и Керију, чак ни „тешкоће протокола“ нису сметале да размотре сва актуелна питања. У салу пријема, где је била послужена вечера, министри су заједно ушли, али су се потом нашли на различитим странама стола. После неког времена, док су остали гости заједно са султаном уживали у културном програму, Кери је дошао и сео за сто код Лаврова, поред којег се сасвим случајно упразнило место. Новинарима је остало само да размишљају шта ли су могле бити теме разговора и да фотографишу министре. Лавров и Кери, као и други учесници Источно-Азијско самита на вечеру су дошли одевени у брунејске национален кошуље. Традиција је очигледно позајмљена са другог регионалног самита АПЕС.

Исто се може рећи и за дневни ред. Теме се дакле готово дуплирају, али таква је синергија корисна, рекао је руски министар спољних послова:

- У много чему, овај механизам наставља све покушаје који су предузети у оквиру самита АПЕС, у оквирма „Велике 20“. Наш је задатак да омогућимо одрживи развој, омогућимо безбедност, и да водимо борбу против ванредних ситуација и много тога још. Документи самита који се тичу закључака одражавају заинтересованост ка хармонизацији напора на многим међународним платформама.

Ипак, међу државама АТР постоји још много „болних тачака“- на пример територијални спорови између Кине, Вијетнама, НРК и Јапана. За решавање овихј проблема Русија предлаже јединствена правила понашања, говори Сергеј Лавров:

- Одобрена је разрада оквирних принципа ојачавања сарадње у оквирима АТР. Одлуке које су биле донете на Брунејима, имају посебно значење, зато што у овом региону, за разлику од Европе, Африке и Латинске Америке нема општерегионалне структуре која би у себе узимала све државе региона. Наша иницијатива предвиђа развоје процеса сарадње на основама принципа недељивости безбедности. Овај принцип се већ потврдио у европским структурама. У азијском контексту појавиће се први пут.

Према речаима руског минситра, рад на ширењу ових принципа неће бити једноставан. У скорије време биће неколико рунди преговора. Прва ће поново бити на Брунејима у октобру ове године. Друга- следеће године у Русији.

Полина Черница,