Небеска скитница подигнута из језера Чебаркуљ
Из језера Чебаркуљ је подигнут највећи до сада фрагмент каменог тела. Рониоци и стручњаци указују да се ради о комаду чељабинског метеора. Небеско тело се распрснуло изнад престонице Јужног Урала 15. фебруара 2013. Претпоставља се да је највећи део космичког тела пао у језеро у близини града Чебаркуљ.
Комад небеске луталице, масе веће од 500 килограма, пронађен је у тренутку када су већ сви, чини се, били изгубили сваку наду. Стручњаци јекатеринбуршке ДОО "Алеут-службе за специјалне послове", која је победила на тендеру за подизање метеора, већ су сумњали у успех операције. Последњих неколико дана је приметно захладнило што је изазвало велике кварове на машинама и моторним чамцима. Пумпа за муљ "Сашенка" се, буквално, морала извадити на површину и опет загњурити, како би поново прорадила. Упркос свему, потрага је настављена, рониоци су ишли све дубље и дубље. Још увек нису стигли до дна језера, изјавила је за "Глас Русије" портпаролка Министарства за радијацију и еколошку безбедност Чељабинска Марина Александрова.
- Радови на проналажењу фрагмената метеора су вођени на подручју кратера, који је формиран на месту пада. Био је оцртан замишљени круг, у коме се операција и изводила. У почетку је било скенирано дно и апарати су показали присуство великог објекта. Рониоци, који су по наруџбини нашег министарства изводили радове, спустили су се на дубини од 20 метара и тамо, под дебелим слојем муља, коначно открили фрагмент.
Прелиминарна тежина комада - прелази 572 килограма. Управо на делове са таквом тежином се и распрснуо метеор. Он је подигнут са специјалном опремом, у тешким временским условима, објаснио је за "Глас Русије" генерални директор компаније "Алеут" Николај Мурзин.
- Пошто је на језеру владала велика бура, подигли смо га, онолико колико су то дозволили меки понтони. Затим смо нежно спустили комад на челичне шине, и довукли га на обалу. За сваки случај, да се не би дробио, умотали смо га у заставу. Са места где је лежао до обале има више од два километра. Веома нам је сметао јак ветар. Он је био на самој граници издржљивости.
Упркос чињеници да експертиза фрагмента тек треба да буде урађена, највероватније, он и јесте жељени метеор, сигурна је Марина Александрова:
- На месту подизања фрагмента присуствовали су стручњаци са Чељабинског универзитета. По спољашњем изгледу, објекат личи на метеор. Фрагмент тамне боје, који има неке трагове обгорелости или топљења. Ако се испитивањем потврди космичко порекло метеора, он ће бити постављен у чељабинском Завичајном музеју, где ће бити отворен за јавност. Моћи ће га сви видети.
Операција подизања метеора трајала је више од месец дана. За то време, рониоци су успели да подигну 12 комада. Највећи је био тежак око 20 килограма. Ипак, након истраживања, само 4 мала фрагмента су научници прогласили дошљацима из свемира. Њихова старост прелази четири и по милијарде година.
Милена Фаустова,