Да ли се ближи крај ЕУ?
ЕУ ће се распасти као Совјетски Савез, предвиђају стручњаци. Лидер француских националиста Марин Ле Пен назвала је Европску унију "глобалном аномалијом", којој нема спаса. И међу становништвом њених нових чланица расте носталгија за социјалистичком ером. Шта очекује највећи геополитички пројекат друге половине 20. века?
Европско становништво, тврди Марин Ле Пен, данас "није у могућности да контролише, не само своју валуту и економију, већ ни кретање по територији земаља." Према њеним речима, након што ЕУ престане да постоји, Европу чека ренесанса и просперитет. Суморна предвиђања политичара о судбини европског пројекта деле и грађани ван ЕУ. У Турској, коју је недавно Брисел позвао на наставак преговоре о приступању ЕУ, нагло је пало интересовање за интеграције. Ако је раније ову идеју подржавало три четвртине становништва, сада - тек једна петина. Потпредседник владе Булент Аринч, сматра да је разлог томе неодговорно понашање европских земаља, које стално праве Турској нове препреке и позивају је на нове интервјуе.
Евроскептички ставови се све више шире у политичким круговима. И јасно се види тај деструктивни тренд у Европи, експерт Центра за анализе догађаја Сергеј Уткин.
- То је игра на незадовољство бирача, којег увек има, нарочито у контексту економске кризе. Што се тиче Турске, турско руководство је давно формирало позицију, по којој претендује на улогу регионалног лидера. Таквом лидеру и није потребно да буде укључен у велике интеграционе процесе. Међутим, постоји бојазан да Турска прецењује своју снагу.
Стручњаци верују да, поред негативног и позитивног сценарија распада и просперитета ЕУ, постоји и трећа опција. То је када се чланице Европске уније буду чисто утилитарно односиле ка механизмима њеног функционисања и извлачиле корист у складу са сопственим идејама о томе шта је то уједињена Европа.
Тренутно је у плановима ЕУ - проширење на рачун Албаније, Босне и Херцеговине, Исланда, Косова, Македоније, Србије, Турске и Црне Горе. Те земље су и прошле године претендовале на улазак у Европску унију. И нема изгледа да ће се њихов статус променити у блиској будућности. На првом месту, јер њихови закони нису усклађени са европским стандардима. И Исланд је недавно најавио да намерава да одложи интеграције. Алармантно расположење - прилика да се размисли о модернизацији ЕУ, изјавио је шеф Центра за германистичка истраживања Института Европе Владислав Белов.
- Постоје проблеми и на економском и на политичком нивоу. Али, они су основа за даљи развој, јер свака кризна ситуација доводи до квалитативне обнове. Наредних 10-15 година, не видим глобалне разлоге за излазак из ЕУ било које земље чланице ЕУ. А шта се тиче уласка нових земаља у ЕУ, то јој не бих саветовао. И тако је компликована конструкција.
Председник Савета Европе Херман Ван Ромпеј је у више наврата истицао да ултрадесничарски политичари постају све популарнији у земљама чланицама ЕУ. Управо у томе он види опасност. Уосталом, ова ситуација се не може не одразити на предстојеће изборе за Европски парламент. Ромпеј је уверен да ће избори бити изузетно тешки. На крају крајева, не ради се само о политичким биткама на персоналном нивоу, већ и о јачању евроскептичког блока који, из више разлога, узима на себе улогу гробара Европске уније.
Илија Харламов,