Научници научили да прогнозирају понашање вулкана
Понашање вулкана се дуго времена сматрало непредвидивим. Московски стручњаци су демантовали ову представу. Направили су математички модел ерупције вулкана уз помоћ којег може да се одреди степен његове активности. А то значи и да се види колико је опасан у датом тренутку.
Научници геолошког факултета и Института машинства на Московском државном универзитету направили су модел за мерење параметара вулкана који говоре о степену активности сеизмичких процеса у њему. По хемијском саставу и својствима производа ерупције научници одређују који процеси се дешавају у вулкану и уз помоћ математичког модела прогнозирају његово понашање у будућности.
- Поређењем података хемијског састава магматских једињења и нашег модела може се проценити величина канала којим се магма подиже. Ово помаже у процењивању снаге евентуалних еруцпија и брзине којом се магма подиже на површину вулкана. А то су драгоцене информације кад се поставља питање евакуације људи на безбедно место.
Програм такође омогућава да се види под којим условима је могла да настане врста магме у вулкану. А испитивање појединих кристала ових врста даје информације о томе колика је била температура у магми и како се мењао притисак прилком њеног избацивања. А то је већ корак ка прецизном прогнозирању сеизмичких процеса, истичу научници.
Да би испробали свој модел научници су кренули на полуострво Камчатка на Далеком истоку Русије – до волкана Безимјаниј. „Успели смо да израчунамо на којој дубини се налази жариште ерупције и колико магме се у њему накупило, - каже у закључку Олег Мељник. – Односно, понашање вулкана ће моћи прилично да се прогнозира прилично прецизно.“
Олга Соболевска,