Руско-јапански преговори: формат „2+2“, Курили на памети?

08-11-2013 09:39:18 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Почетком новембра у Токију је одржан сусрет шефова министара спољних послова и одбране Русије и Јапана. Москва и Токијо ће по први пут одржати преговоре у формату 2+2. За „Глас Русије“ коментарише виши научни сарадник Центра јапанских студија РАН Виктор Пављатенко.

По мишљењу Виктора Пављатенка, формат 2+2 је важан за Јапанце. Данас кабинет Синдзо Абеа активира спољну и политику одбране. Ипак, како би се дистанцирао од могућих оптужби за поновно рађање политике јапанског милитаризма и експанзионизма, Токијо свој приступ назива у старту политиком пацифизма. Почевши дијалог у новом формату, Москва у одређеном степену признаје заокрет у спољној политици Јапана, говори Пављатенко:

- Лавров је веома опрезно рекао: ми смо схватили политику активног пацифизма, коју су нам објасниле наше јапанске колеге. Али за Јапанце то има значај- јер они такав формат имају са САД- главним савезником и са Аустралијом, са којом такође имају војни уговор. И данас га имају и са Русијом. То је прилично важно, обзиром на јапанско-кинеске односе.

Ипак, ни у једној званичној изјави која је уследила након преговора у Токију није се чула теза о „кинеској опасности“, говори Пављатенко. Више од тога, министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је подвукао да садашњи преговори нису усмерени против треће стране. Ипак у коментарима, након преговорајапански преговарачи су скренули пажњу на то Кина представља опасност, а у том смислу и Русија. У Токију су подвукли да је нови формат осмишљен како би приближио позиције Русије и Јапана у вези са бројним темама: безбедност у региону, атомски програм Северне Кореје, тероризма, трговине наркотицима, пиратерије...

Са друге стране, Русија и Кина остварују реално стратешко партнерство. Међу Русијом и Јапаном не постоје претпоставке за такав квалитет односа, говори експерт. Москва признаје да је нови формат односа битан како би се створила атмосфера поверања у интересима стабилности читавог региона.

Само у том случају, могуће је очекивати позитивне резултате и продубљивање руско-јапанске сарадње у сфери међунеродне политике и безбедности, говори експерт.

Андреј Иљашенко,