Сноуденов досије: Лондон и Вашингтон иду трагом Џорџа Орвела
Пред крај године за Вашингтон се појављује све више лоших вести, везаних за раскринкавања бегунца из америчке АНБ Едварда Сноудена. Надама Беле куће на то да ће скандал временом бити заборављен, може се рећи, нанет је троструки ударац. Као прво, УН започиње истрагу тоталног праћења АНБ. Као друго, сазнало се да је објављен само 1% Сноуденових докумената. И као треће, отворено писмо против хушкања новинара лондонском Гардијана од стране власти САД и Британије иступио је отац савременог истражитељског новинарства Карл Берншајн. То је исти тај репортер Вашингтон поста који је приредио председнику Никсону 70-их скандал Вотергејт.
Међутим специјални известилац УН за људска права и тероризам, експерт УН Бен Емерсон, гарантовао је да скандал не само да ће се смирити, већ и да ће добити нове детаље. Познати британски правник је објавио да почиње додатну истрагу поводом случаја АНБ и њеног британског аналога – Центра за владине везе GCHQ. Емерсон намерава да одреди у којој мери су САД и Британије прекршиле норме УН приликом успостављања глобалног праћења грађана и лидера 35 држава света.
Емерсон је познат по својим раскринкавајућим извештајима о тајним затворима ЦИА у Европи, концентрационом логору Пентагона у Гуантанаму, примени беспилотних летелица од стране САД ради ликвидације терориста.
Скоро истовремено у Лондону главни уредник Гардијана Алан Расбриџер је објавио да је отприлике 1% читавог досијеа Сноудена за сада објављен. Испада да Вашингтон може да се осрамоти због праћења још за 99%. Материјали се налазе не само код Гардијана, већ и у америчким листовима, на десетак адреса по читавом свету. Расбриџера су позвали ради сведочења у специјални комитет дома оштина који треба да одреди да ли су публикације Гардијана нанеле штету безбедности Енглеске.
Видеоснимак „испитивања“ Расбриџера у Британији је већ постао хит на Јутјубу. Ствар је дошла до тога да је један од посланика конзервативаца оптужио Расбриџера да не воли своју земљу. На шта је удредник Гардијана рекао буквално следеће:
- Живимо у демократском друштву. Већина људи који су радили на тој теми (раскринкавање Сноудена), то су Британци који живе у овој земљи заједно са породицама и веома је воле. Мене чуди таква поставка питања. Да, ми смо патриоте.
Ни један материјал који смо већ објављивали у новинама или који ће тек бити објављен, ни у најмањој мери не дотиче националну безбедност САД или Британије, рекао је бивши коментатор Гардијана Глен Гринвалд. Управо он је први почео да објављује у листу Сноуденове раскринкавајуће податке.
И коначно трећи ударац нанео је Вашингтону и Лондону ветеран америчког новинарства, аналитичар Вашингтон поста Карл Берштајн. Заједно са колегом Бобом Вудвордом он је покренуо Вотергејтску аферу за време Никсона. Никсона је то коштало председничке фотеље. Берштајн је објавио у новинама отворено писмо. Све што се дешава око Сноуденових открића, отворено хушкање против новинара Гардијана и акције власти у Лондону и Вашингтону он је назвао опасно злоћудним.
Може се до миле воље спорити о томе шта је урадио Сноуден, о моралним аспектима његове акције, пише Берштајн. Али све то нема никакве везе са актуалним дејствима највише власти у Лондону и Вашингтону.
Андреј Федјашин,