Тежак развод са Великим братом
Иступајући са трибине парламента, немачки демохришћански посланик, члан комитета за грађанска права, правду и унутрашње послове Аксел Вос затражио је да министри правде и унутрашњих послова земаља чланица ЕУ укључе дато питање у дневни ред свог састанка који се отвара 5. децембра у Бриселу.
Питање заштите личних података треба стално да се налази у видокругу, рекао је између осталог Вос. Оно је врло важно. И у то тешко нам је да превладамо заостатак у технолошком развоју. Евопски парламентарци су се изјаснили такође за потписивање споразума о неприкосновености личних информација са трећим земљама, и пре свега са САД.
У целини, по уверењу посланика, треба не само пружити грађанима могућност да добију инфорамцију о коришћењу података о њима на Итнернету, већ и да им буде дато право да одузимају материјале личног карактера са Интернета или да уносе у њих одређене исправке. Треба подсетити да ови и неки ставови нацрта новог закона били су одобрени у октобру на заседању комитета Европског парламента за правду и унутрашње послове. У случају да нацрт добије подршку парламента, нова правила, како сматрају неки експерти, могу да ступе на снагу после њиховог одобрења од стране националних влада већ 2014. године.
Истина, судећи по реалном стању ствари, овај оптимизам је преувеличан. Како истичу медији, на пример аустријски Интернет-портал ЕУ-Инфотек, грађани ЕУ мораће још дуго да чекају јединствене стандарде заштите података. План проласка нацрта закона који предвиђа његово усвајање крајем године пуца по шавовима, констатују новинари. Коче усвајање обновљеног закона, сматрају експерти, не само лобисти из САД који представљају највеће тамошње Интернет-концерне и специјалне службе.
Али по речима анонимног дипломате у самом Савету ЕУ на путу новог закона постављене су све саме блокаде. Између осталог противи се, како он тврди, Немачка. Руководилац немачког независног Центра за заштиту лични података у Килу Тило Вајхерт слаже се са тим.
- Федерална влада је стала у исти ред са Великом Британијом, Мађарском, које се противе новом закону, рекао је у разговору за Глас Русије Вајхерт. Узроци су разни. Али суштина је у томе што ове земље не желе јединствени стандард заштите података у Европи. То је двострука игра. За сада се не може сигурно рећи да ће нови закон бити усвојен. Али не може се тврдити да неће бити усвојен.
Водећи експерт Центра за ситуациону анализу Руске академије наука Сергеј Уктин скреће пажњу на шири аспект проблема заштите личних података.
- То је већ помало борба са ветерењачама, каже експерт. Једноставно живимо у помало другачијем свету у погледу распростирања информационих технологија. Треба се са разумевањем односити прем атоме да основни подаци о човеку постају доступнији. али ово питање ће бити несумњиво важно за ЕУ. Шта више, због бојазни поводом личних података може чак помало да се сузбије технички прогрес у тој области. Мада прогрес увек побеђује.
За сада, може се рећи, „развод“ са орвеловским Великим братом у Европи тече врло тешко. Између осталог, развод никад није лак.
Олег Севергин,