Андреј Бистрицки: Имамо посебан прилаз свему

09-12-2013 12:06:48 | | Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs |


Глас Русије је мултијезичко средство масовног информисања, платформа где разни људи имају право да се изразе на многим језицима, подвукао је Председник руске радиодифузне компаније Андреј Бистрицки у интервјуу пољској телевизији TVP.

Програм Студио Исток упознаје пољске гледаоце са политичким, социјалним и културним догађајима у земљама бившег СССР. То је једина емисија такве врсте у земљама ЕУ.

Како је истакао Андреј бистрицки у интервјуу са аутором и водитељем програма Маријом Пшеломец, Морамо да говоримо о ономе што се ради у Русији и шта ради Русија:

- У Русији је много субјеката – државна власт, влада, парламент, политичке странке, културни посленици, писци, позоришта, музичари. То је једна страна. Друга страна је то што је Глас Русије средство масовног информисања. Наш задатак је да учествујемо у дискусији о међународном дневном реду и по могућности да утичемо на његово формирање. У том погледу ми смо мултијезичко средство масовног информисања. Понекад поредим Глас Русије са франфуртским аеродромом, то је информациони хаб. Ми добијамо информације на пољском језику и можемо да их пренесемо даље, обогативши је информацијама са других језика. Узимајући у озбир развој нових медија, оног што се назива хипервеза, када сви са свима могу истовремено да се повежу, дешава се не само одједињавање човечанства, већ и његово разједињавање, зато што је превише извора информација. И у том смислу интегришући медији, емитери на страним језицима, не само Глас Русије, играју прилично важну улогу у стварању платформи заједничког знања узимајући у обзир рад на многим језицима.

А шта је са пропагандом, јер сваки представља управо своју тачку гледишта?

- Реч пропаганда мене не плаши, али у датом случају није реч о пропаганди. Задатак није толико пропагандистички, колико инфомрациони. Главни проблем је одсуство заједничког компетентног знања. Нови медији који се развијају, они осим необичне лакоће везе довели су до тога да постоји невероватна количина неверодостојне информације. Да узмемо догађаје из Сирије: довољно је да неки блогер из Дамаска напише нешто и то се преузима, нико ништа не проверава, никакве веродостојности нема. Таквих информација је много.

Гледала сам сиже Раша Тудеј о догађајима у Украјини и тамо су главна слика били млади који су спаљивали заставу ЕУ.

- Знам да је Раша Тудеј водио директни пренос, при томе са разних места, и шта је доспевало у кадар, то је доспевало. Спаљивање заставе ЕУ је могло да се деси. Основни проблем таквих масовних нереда је то што не можете да нађете другу тачку гледишта, она је за све иста. Тачније затим се ове тачке гледишта појављују, али у датом тренутку не можете да их нађете и, наравно, трудите се некако да избалансирате.

Каква је информациона стратегија Гласа Русије у погледу Пољске?

- Сањамо да будемо популарни, да будемо медиј који ради на пољском језику и заслужује поштовање и поверење. То је сав наш циљ. Односим се прем анашем раду као технолог: ми правимо платформу и немамо своје мишљење, већ смо платформа где разни људи могу да се изразе. Наравно, одређену предност имају руски субјекти, али пре свега морамо да делујемо као средство масовних информација – тиме се исцрпљује сва информациона стратегија. Никакве друге стратегије нема. Критеријума за ову стратегију има два: или аудиторијум или цитирање.

Али постоје такве болесне теме као што је Смољенкс, са којим не можемо да изађемо на крај већ толико година.

- То је ужасна прича. Могу само да саосећам Пољској. Лично сам дубоко уврен да је Смољенск несрећни случај, али колико људи, толико и мишљења, све једно ће осуђивати, ту се ништа не може учинити. Здрав разум ће наравно превладати.

Можда зато Глас Русије треба да има неки посебан прилаз Пољској?

- Ми имамо посебан прилаз свему, између осталог и Пољској. Трудумо се да радимо по правилима, као што раде нормални медији. Желимо да будемо занимљиви, да брзо дајемо информације. Наравно, треба да дирамо у неке струне код људи, иначе они неће на нас реаговати. Ако новинарство не наелектрише, или позитивно, или негативно, онда оно није занимљиво. У том погледу желимо да будемо оштри и да бирамо теме које су осетљиве за неко друштво. Посебан прилаз се састоји у доследности, оштрмоумљу, интентивности, тачности, поштењу и у новинарству. То је сав посебан прилаз. И у том смислу подршка хијерархије веродостојних инфорамција, поштовање новинарских принципа, стандарда, сасвим разумна поставка питања.

Марија Пшеломец,


КАТЕГОРИЈЕ