Председник поставио приоритете
Политичка конкуренција, социјална заштићеност, ослањање на несировински извоз, миграциона стратегија, одбрана принципа међународног права, модернизација армије као гаранција безбедности земље и баланса снага у свету. 12. децембра председник Русије Владимир Путин обратио се с новим екпозеом Федералном сабору у којем је означио кључне задатке друштва и државе у наредним годинама. Де-факто адресат је било читаво друштво.
Владимир Путин се заложио за развој политичке конкуренције, за довођење локалне самоуправе у склад са захтевима времена и здравог разума, као и за широку јавну дискусију о свим основним питањима. Велики блок излагања он је посветио социјалним питањима, као и проблему миграције, који брине милионе руских грађана. Ево шта је Путин рекао тим поводом:
- Одсуство потребног реда овде не само да деформише структуру запослености, већ изазива дисбаланс у социјалној сфери, провоцира националне конфликте, заоштрава криминогену ситуацију. Треба уредити долазак страних држављана у Русију у безвизном режиму. Они треба да сносе одговарајуће обавезе, плаћају порезе.
Предлог председника да се забрани улазак у Русију онима који су прекршили правила боравка у земљи, Федерални сабор је дочекао аплаузима.
Посебну пажњу Путин је поклонио међународној ситуацији, између осталог њеним „оштрим угловима“, и учешћу Русије у решавању проблема. Председник се заложио за беспоговорно поштовање принципа међународног права и упозорио је на последице које носи њихово потирање.
- У последње време ми видимо како покушаји да се другим земљама наметне тобоже агресивнији развојни модел у пракси се претварају у регрес и крв. Тако је било на Блиском Истоку, у Северној Африци, у Сирији. У сиријском правцу међународна заједница је морала да начини судбоносни избор – или да клизи у даље брисање основа светског поретка ка тријумфу права силе, или да колективно доноси одговорне одлуке. На данашњи дан пошло је за руком да се избегне спољно војно мешање. Русија је дала томе битан допринос.
Председник је изразио уверење да је неопходно даље тражење решења које гарантује развој цивилне нуклеарне енегетике Ирана и безбедност у региону, укључујући Израел. Он је подсетио да управо ирански нуклеарни програм својевремено послужио као основни аргумент постављања система ПРО у Источној Европи. Ови системи, по мишљењу Путина, само су на речима одбрамбени, и крију реалну опасност по потенцијалног противника. Ради осигурања безбедности Русије и очувања баланса снага у свету за модернизацију руске армије биће издвојена огромна средства (више од 600 милијарди долара), она ће добити најновије наоружање и професионалне кадрове. Према речима председника, усијање војно-политичке, економске и информационе конкуренције у свету не пада, већ само јача. И други центри утицаја пажљиво праве јачање Русије. Зато, рекао је Путин, нико не треба да има илузије у погледу могућности да се постигне војна надмоћ над Русијом. Ми то никада нећемо допустити.
Шеф државе је констатовао да ће се евроазијски интеграциони пројекти реазлиовати и подвукао је да је Русија спремна да настави рад на зближавању Украјине са Царинским савезом, ако Кијев буде има такву жељу. Још пре последњих догађаја у украјинској престоници ова земља је изразила жељу да у извесној мери учествује у интеграцији, рекао је Путин.
- Ми никоме ништа не намећемо, али ако наши пријатељи имају жељу да заједно раде, спремни смо да наставимо овај рад на експертском нивоу. Евразијски интеграциони пројекат заснован је на равноправности и на реалним економским интересима. Ми ћемо доследно подржавати евроазијски процес, не супротстављајући га другим интеграционим пројектима, између осталог, разуме се, таквом зрелом интерграционом пројекту као што је европски. Наставићемо да радимо на новом базичном споразуму Русије са Европом.
Резимирајући резултате, може се рећи да ће Русија наредних година чувати социјалну оријентацију, јасну спољну политику, отвореност за друштво засновано на традиционалним вредностима, као и тежњу ка диверзификацији економије и чување својих глобалних интереса. Десети по реду експозе Федералном сабору председник је завршио овако: „Све што је изјављено треба да се испуни без поговора, ограда и ресорних тумачења“. Тако да неки чиновници одговорни за реализацију планова државе и њеног лидера имају над чиме да се замисле.
Илија Харламов,