Ким Џонг Ун: ватра по штабовима?

14-12-2013 10:12:11 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


У Северној Кореји због државне издаје осуђен је на смрт рођак лидера замље Ким Џонг Уна, Џанг Сон Тек. До недавно он је фактички био човек број два у партијској и државној хијерархији Северне Кореје, саветник и учитељ Ким Џонг Уна. И одједном такав нагли окрет судбине. Али да ли је то баш тако одедном?

Међу чудовишним кривичним делима која се инкриминишу Џанг Сон Теку је продаја земље у трговинско-економској зони Раџин-Сонбон на рок од 50 година једној од страних држава. Зона је налази на североистику Северне Кореје, граничи се са Кином и Приморском покрајином РФ. Посебно је активна тамо Кина – освновни савезник Северне Кореје и њен главни трговинско-економски партнер. На лето прошле године Џанг Сон Тек је разматрао са Кином питања заједничког развоја зоне Раџин-Сонбон. Међутим, одмах пошто је почетком ове недеље рођак Ким Џонг Уна био смењен са свих дужности, појавила се верзија да је он кочио развој ових зона. Према другим изворима, високи чиновник је напротив водио превише прокинеску политику, држао је трогвину са Кином и на томе се лично богатио, на штету интересима своје земље.

Вероватнија је политичка верзија осуде Џанг Сон Тека. Међу оптужбама на његов рачун биле су врло злогласне: формирање антипартијске групације, покушај преузимања власти. Последње се у било којој земљи света не опрашта, а у затвореној и жестоко ауторитарној Северној Кореји тим пре. Очигледно је да се млади свернокорејски лидер Ким Џонг Ун кардиналним методама ослобађа утицајних лица старије генерације ради јачања режима апсолутне личне власти. Одатле следи да ће у Северној Кореји поново почети чистке у партијском и државном апарату и у вишем генералитету.

Чистке могу да започну, слаже се експерт Института за Далеки Исток РАН Константин Асмолов, мада не само и не толико из идеолошких разлога.

- Не ради се о антипартијкој групацији. Курс Ким Џонг Уна претпоставља између осталог одређену легализацију паралелне економије у Северној Кореји. А она је прилично орезла у корупцији. И ако се паралелна економија легализује, а корупциона компонента не одреже, она ће прогутати државни апарат. Тим пре што је руководилац земље млад, богатог административног искуства он нема. Сасвим је вероватно да у тим условима Ким Џонг Ун као одлучан човек дошао је до закључка да ће земљу спасити само жестоке репресије. Очигледно да је удар по Џанг Сон Теку удар по покушају да се формирају сопствени кланови, при томе чак не толико идеолошки, колико корупциони. Сада ће се то сматрати посезањем на јединство партије, наношењем увреде лично вожду. И зато кажњавати стрељањем.

Међутим Јапан и Јужна Кореја изразиле су забринутост због осуђивања на смрт човека број два у Северној Кореји. САД са своје стране консултују се са својим савезницима. Оне прате развој ситауције између осталог очекујући могуће провокације, као и деловање унутарполитичких догађаја у Северној Кореји на њену спољну политику.

Владимир Фјодоров,