Валериј Гергијев на руским музичким маршрутама
Наступом у Москви 25. децембра оркестар и солисти Маријинског театра су завршили предновогодишња гостовања по Русуији. За недељу нада санкт-петербуршки музичари на челу са маестром Гергијевом пропутовали су од Поволожја до Сибира. Они су одржали осам концерата руске класике. Најозбиљнији програм са великом Четвртом симфонијом Шостаковича припремили су за московску публику.
У Москви поклоника Маријинског театра има исто толико као и у родном Санкт-Петербургу. А последњих година Валериј Гергијев озбиљно ради на томе да Маријински театар знају у сваком руском региону исто тако добро као и у светским престоницама. Његова актуална гостовања по Русији нису прва. И, наравно, не последња, уверава Гергијев.
- Мислим да у регионима такође стичемо пријатеље. За нас је то питање огромног, и како желим да верујем, далековидог стратешког програма. Наступати у регионима Русије данас је мал те не наш главни задатак.
Гостовања Валериј Гергијев и његов оркестар започели су у Самари. У овом великом културном центру Поволожја шесту годину за редом почетком децембра на иницијативу маестра одржава се фестивал посвећен истакнутом руском виолончелисти и диригенту Мистиславу Ростроповичу. После концерата у Самари оркестар заједно са маестром Гергијевом требало је на три дана да остави руску публику, како би наступио у Пекингу. Ипак на путу ка кинеској граници музичари су посетили још један руски град. То је руска престоница угља, како називају сибирски град Кемерово: он се налази у центру Кузњецког басена угља, једног од највећих у свету. Тамо је концерт одржан на лични позив губернатора Кемеровске области Амана Тулејева – старог друга диригента:
- Када сам сазнао да он са својим прослављеним оркестром лети у Пекинг, рекао сам: чекај, то је поред нас, поред Кузбаса! Хајде да ти напунимо гориво да све буде у реду, да горива има до Пекинга, и јело и гориво ћемо дати, свега ће бити!
Такав срдачан пријем је очекивао уметнике Маријинског театра на читавом музичком путу. И у сибирском Томску који је чувен као најстарији у азијском делу Русије научни центар. Између осталог, Валериј Гергијев и његови музичари први пут су наступали у Томску. Даље је оркестар боравио и у Ханти-Мансијску, овај град се назива нафтном престоницом Русије. Тамо је Маријински театар, може се рећи, као код куће, без обзира на скоро три и по хиљаде киломатара које деле Ханти-Мансијск и Санкт-Петербург! Пре две године петербуршки уметници су успешно реализовали пројекат под називом Година Маријинског театра. Сада талентовани певачи и инструменталисти сваки долазак Валерија Гергијева очекују више него Нову годину, говори представник концертно-позоришног центра Ханти-Мансијска Александар Вовненко:
- Какви редови се граде од младих музичара, певача, како би он чуо две-три ноте у њиховом извођењу и рекао – да, да или не, не. Ред у Маузолеј није ништа у поређењу са тим!
Московски предновогодишњи концерт Валерија Гергијева није само финални акорд руске турнеје. То је и стваралачки резултат читаве године, пошто је ово гостовање за музичаре било последње у 2013. години.
Олга Бугрова,