Мигранти са Истока – не зло, већ благо?

15-01-2014 10:13:56 | | Глас Русије, фото: © Flickr.com/notfrancois/cc-by/ vostok.r |


Мигранти са истока, у првом реду из Бугарске и Румуније – благо су за ЕУ. До таквог закључка долазе аутори реферата Организације за економску сарадњу и развој – OECD, који је објавио немачки недељник Шпигел. У истраживању се пореди радна миграција из земаља јужне Европе – Шпаније, Италије, Грчке и из држава које нису у зони евра – Пољске, Чешке, Мађарске, Румуније и Бугарске. За грађане последње две земље, као што се зна, од 1. јануара 2014. године била су укинута ограничења слободе кретања по Европи, уведена од 2007. године, после њиховог ступања у ЕУ.

Ових дана у Немачкој и даље бесне страсти око очекиваног прилива миграната из Бугарске и Румуније. Али управо исељеници из земаља Источне Европе и доносе највећу корист ЕУ, констатује лист, анализирајући резултате истраживања OECD.

Да подсетимо, осим Немачке, своја тржишта рада ограничавали су до сада за Бугаре у Румуне такође такви тешкаши ЕУ као што је Велика Британија и Француска. Тамо су се такође водили оштри спорови поводом могућег таласа миграције из ове две земље ЕУ. Зато, како истичу експерти, реферат једне од угледних међународних организација Европе дошао је у прави час. Он ће оповргнути страхове које пумпају партије конверзвативног и популистичког усмерења пред нежељеним дошљацима са Истока. Ови страхови немају под собом довољно основа, тврде аутори истраћивања OECD. Шта више, просечан исељеник из земаља Источне Европе много брже налази посао код својих богатих суседа из јединствене Европе, него, на пример, дошљак са југа континента. У целини мигранти из земаља Источне Европе – Пољске, Мађарске, Чешке и исте те Бугарске у Румуније, помажу да се избалансира тржиште рада ЕУ. Одлазећи, они остављају код себе кући слободна радна места, на на богатом Западу пристају на посао који не желе локални становници. Што се тиче оптужби источних миграната за користољубље, према реферату, у Великој Британији, на пример, у време од 2011. до 2012. године 76% Бугара и Румуна од 15 до 64 година који су стигли у земљу после 2007. године, имали су посао. У Немачкој је таквих последњих година било 62%.

Ових дана европски медији се позивају такође на истраживања OECD и Европске комисије која се тичу само Велике Британије. Према њима, допринос миграната ЕУ унутрашњем бруто производу земље износи 1,02%. При томе они, по правилу, млађи су и економски активнији него Британци у целини. Између осталог, мање користе и разне државне олакшице, него становници њихове нове домовине. А како би се означио крај свим споровима око незаслуженог коришћења социјалних олакшица од стране миграната, комесар ЕУ за социјална питања Ласло Андор објавио је намеру да пружи јединствене препоруке Европске комисије тим поводом. У целини, што се тиче дискусије на тему миграције, водећи експерт Центра за ситуациону анализу РАН Сергеј Уткин позива да се чешће користе статистички подаци и чињенице.

- Када ми на нивоу политичара размењујемо мишљења преко штампе, на чињенице нико не обраћа пажњу. Један је рекао да је миграција нешто ужасно, други да није ништа страшно, а у ствари ни један ни други нису гледали статистику и конкретне чињенице. У целини миграција унутар ЕУ, према признању већине економиста, неопходна је, пошто је она непозиви део читавог интеграционог пројекта.

Заменик председника немачког Бундестага, члан партије Сојуз90/Зелени Клаудија Рот, напротив, подвлачи политички аспект проблема.

- Не може се говорити само о слободи кретања капитала, роба и ислуга. Реч је о слободи кретања за људе, о великом европском обећању који омогућава грађанима да користе блага јединствене Европе. И ако Бугари и Румуни користе ово право, то же бити даљи корак на поту ка циљу под паролом Више Европе!.

Наравно, неће мигранти са истока спасити Европу, како иронишу неки медији. Али они највероватније неће постати за њу зло.

Олег Севергин,