Нови рокови за Србе у Хагу: „добро“ Апелационо веће и селективност кажњавања
Ми се опет суочавамо са грубим кршењем права од стране Међународног трибунала. У његовом статуту у члану 7. прописане су форме одговорности, никаквих указивања на заједнички злочиначки подухват тамо нема. Али ако би они примењивали ове јасне и признате у читавом свету форме одговорности, они не би могли да осуде никога од Срба.
Петорица Срба који су се налазили на високим државним дужностима у СР Југославији с краја 90-их осуђена су за ратне злочине против албанског становништва за време оружаног конфликта на Косову. Према пресуди Апелационог већа, бивши помоћник шефа МУП-а Србије Ђорђевић добио је 18 година, неколико дана пре тога на од 14 до 22 године затвора осуђени су бивши потпредседник југословенске владе Шаиновић, генерали југословенске армије Павковић и Лазаревић, као и генерал српске полиције Лукић.
На тај начин „разлика“ у корист србских затвореника је увећана: сада им је Хаг укупно за злочине 90-их одредио 1125 година затвора, на другом месту су Хрвати са 183 године.
Нове пресуде Међународног трибунала за бившу Југославију извештач Гласа Русије размотрио је са експертом за међународно право Александром Мезјајевом.
Господине Мезјајев, србски адвокат Тома Фила у интервјуу за Вечерње новости је изјавио да када би Милошевић на једном од заседања изјавио о неопходности да се протерају сви Албанци са Косова, суд над његовим штићеницима би трајао пет минута. Овде је аналогија транспарентна: господин Фила, очигледно има у виду хрватску операцију Олуја која је разрађена на државном врху и довела је до масовног протеривања србског становништва из Крајине. Међутим генерал Анте Готовина је на слободи, србски безбедњаци и политичари иза решетака. Двоструки стандарди...
- У потпуности се слажем са србским адвокатом, као и са свима који говоре о двоструким стандардима. Ипак сви обраћају пажњу на реч двоструки, а ја бих скренуо пажњу на реч стандарди. Јер када анализирамо делатност суда, ми морамо да обратимо пажњу које изворе права он примењује. Хашки трибунал примењује све изворе који му се свиде, а да докаже да су они норма међународног права он ни не покушава. Међународни трибунал је доносио одлуке које противрече међунаородним договорима, позивао се на одлуке суда негде у САД или Великој Британији, при томе селекција је прављена по степену корисности, понекад чак не поштујући принцип аналогије околности случаја.
У току заседања апелационог већа Међународног трибунала руски судија Бахтијар Тузмухамедов је изнео посебно мишљење и указао, на пример, у случају Шаиновића, на одсуство доказа његове контроле над снагама армије и МУП-а и утицаја на догађаје само због тобоже постојања посебних односа са Милошевићем. Између осталог, руски судија се позвао на случај бившег начелника генералштаба Југославије Перишића. Да подсетимо да је он такође био оптужен за ратне злочине, само у БиХ али је био ослобођен: судије нису нашле основе да сматрају да је контролисао дејства потчињених. А где су критеријуми?
- Ја бих скренуо вашу пажњу на аргументе везане за концепцију “ specific direction ”, тачније приближне, непосредне усмерености предумишљаја на извршење злочина. Ову концепцију је разрадило управо Апелационо веће како би ослободило Перишића, као и Готовину и његове потчињене. Сада видимо да је Апелационо веће, створивши тај преседан, само од њега одустало. Ради се о томе што је Перишића и Готовину требало ослободити, а Шаиновића и на пример Ђорђевића не.
Занимљиво је да је Апелационо веће у низ случајева прилично смањило казну затвора Србима, тако да неки од њих, узимајући у озбир време проведено иза решетака, за неколико година ће почети да излазе.
- Ништа новог у томе нема: "зло" судско веће изриче драконске пресуде, а "добро" апелационо веће смањује. Али хајде да погледамо казне које постоје у Кривичном законику Југославије, а које (на то се понекад заборавља!) Хашки трибунал треба да узима у обзир, то је директно прописано у његовом статуту. То што су рокови смањени позитиван је моменат, али они су много већи него што је предвиђено у Кривичном законику који сам поменуо. Између осталог ради поређења желим да вас подсетим о суђењу Клинтону, Блеру и другим ратним злочиницима из НАТО земаља које је одржано 2000. у Београду. Они су добили у одсуству по 20 година затвора, мада су њихови злочини били очигледни, шта више, они су се њима хвалили, и коначно, суд Југославије их је прогласио потпуно кривим.
Термин заједнички злочиначки подухват, крунска хашка тачка оптужнице, увијен је као још неустаљени филозофски појам. Како је истакао опет београдски правник Тома Фила, суд није могао да докаже да је Шаиновић преносио потчињенима наредбе Милошевића, већ се ограничио констатацијом да је тако требало да буде. Господин Фила нам је представио поједностављену схему или заиста испада да се под заједнички злочиначки подухват може подвести сваки човек који је заузимао више или мање значајну државну дужност?
- Тома Фила врло тачно преноси аргументацију Апелационог већа, таквих примера се може навести много. Ми се опет суочавамо са грубим кршењем права од стране Међународног трибунала. У његовом статуту у члану 7. прописане су форме одговорности, никаквих указивања на заједнички злочиначки подухват тамо нема. Али ако би они примењивали ове јасне и признате у читавом свету форме одговорности, они не би могли да осуде никога од Срба. Зато је била узета концепција која постоји у неким земљама англосаксонског правног система, и у суштини она се примењује паралелно са седмим чланом. Она је смишљена да докаже да се може, како се испоставило (и то је „велико“ достигнуће правне мисли 21. века!) осудити човек не само за злочин у којем није лично учествовао, већ и за чије извршење није чак ни знао. То је такозвано трећа категорија заједничких злочиначких подухвата. Између осталог, по њој су се припремали да осуде за геноцид Слободана Милошевића.
Тимур Блохин,