Кијев: наоружани демонстранти кренули према парламенту

06-02-2014 06:41:36 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


САД имају "одређене основе" за "забринутост" због кинеског космичког оружја. То је доста "реална ствар", која, међутим, неће бити употребљена. Руски стручњаци су коментарисали процене америчке војске, објављене на слушању у америчком Конгресу.

Кина развија противсателитско оружје, које може уништити америчке војне сателите или значајно нарушити њихов рад, саопштила је Ешли Телис, бивши функционер Стејт департмента и Савета за националну безбедност. Шта је то - шпекулација ради добијања средстава од америчког Конгреса или су САД стварно уплашене пробојем Кине у космос? И једно и друго, сматра генерал-мајор Владимир Дворкин, главни истраживач у Центру за међународну безбедност ИМЕМО:

- Американци највише зависе од космоса с тачке гледишта војног обезбеђења свих врста операција: обавештајних, у сфери контроле и економских потреба. Зато они, наравно, осећају забринутост са појавом било каквих развојних пројеката или тестирања која могу на неки начин омести њихове космичке активности. Кина заиста ради на томе, мада ја не могу ништа рећи о њиховом интензитету. Кинези су извели експеримент, уништивши свој сателит - то је позната ствар. Зато, овде може бити и природна брига Американаца, и наравно, жеља лобиста за добијање допунских војних средстава.

Кина је овладала способношћу да уништава и захвата америчке космичке летелице и из орбите и из контролног центра са земље. На ове технолошке могућности Кине, скренула је пажњу конгресменима америчка војска. Капетан 1. класе Константин Сивков, потпредседник Академије за геополитичке проблеме сматра:

- То је сасвим могуће, јер су чак и Иранци у стању да преузму контролу над америчком беспилотном летилицом и спусте је на своју територију. А Иран заостаје јако много за Кином. Зато, решавање задатка пресретања сателитског управљања САД за Кину није велики технички проблем. Посебно, јер систем управљања сателита није ништа јачи од управљама беспилотном летилицом, која ради под тежим условима у односу на сателит. Морамо гледати на Кину као на земљу која се пробила у прве редове у технолошком смислу. Она још мало заостаје, али ће овај јаз врло брзо бити компензован у наредних неколико година.

Први успешан тест против-сателитског оружја, Кина је извела 11. јануара 2007. године. Тада је метеосателит FY-1C серије Fengyun, тежине 1-1,5 тона, у орбити, на висини од 865 километара, директно био погођен противсателитском ракетом. Ракета је лансирана са мобилног лансера на космодрому Сичан и погодила сателит који се кретао њој у сусрет. На овај догађај скреће пажњу директор Центра за истраживање јавне политике Владимир Јевсејев:

- Кина заиста може да уништи сателите, али оне који се налазе на ниској орбити. Још увек није потврђена информација о томе да ли може да уништи геостационарне сателите на висини од 36.000 километара изнад Земље. За уништавање у свемиру треба имати моћан систем постављен у орбити. Русија и Кина су иницирале конвенцију о забрани производње космичког оружја. На основу тога, Кина неће послати никакво оружје у космос, иако потенцијално има такву могућност.

Бивши шеф америчке морнарице Роберт Батерворт изјавио је у Конгресу да се "кинеска војска, очигледно, припрема за сукоб са Сједињеним Државама и да се спрема да гађа војне сателите. С тим у вези, руски стручњак се сложио са америчким колегом да Кина прави сајбер оружје, уређај за ометање сигнала из космоса и ласерско оружје:

- Радови су у току. Друго је питање, у којој су фази: у фази експерименталног истраживања или научно-конструктивних радова. Највероватније, главни радови су у фази експерименталног истраживања. Тј., циљ вероватно није у потпуности реализован, али да се ради на томе, не сумњам.

У том смислу, генерал-мајор Владимир Дворкин је подсетио да сада већ постоји кодекс понашања у космосу. Он није обавезан, али предвиђа немогућност уништавања било каквих објеката у космосу. Неопходно је ојачати овај тренд, усвајањем релевантних међународних конвенција.

Наталија Кашо,