Украјински опозиционари кренули на компромис са влашћу
Данас је у Украјини ступио на снагу закон о амнестији: током месеца биће ослобођено више од 200 задржаних учесника протестних акција. Последњег дана рока који су дале власти демонстранти су ипак решили да крену на компромис и ослободили су административне зграде у којима су провели скоро два месеца. Разблокираће и улицу Грушевског, тамо је већ делимично обновљен саобраћај, комуналне сулужбе чисте територију.
Сада на слободу може да изађе 268 особа, ухапшених од 27. децембра прошле године до 2. фебруара ове године. Власт се одлучила на такве мере, без обзира на то што је опозиција само делимично испунила услове, каже директор за међународне пројекте Института за националну стратегију Јуриј Солозобов.
- У условима амнестије јасно је прописано ослобађање свих заузетих зграда. Ослобођене су биле само четири, и само једно здање државне администрације. А где су зграде синдиката и остале које су тобоже биле потребне за грејање, а затим за организацију мајдана? Тај услов није испуњен. Фактички то је притисак на власт како би се рекло: Видите, ми смо ослободили једну зграду, потписали акт, шта хоћете више од нас? Ослободите све наше затворенике!
Али управо таква дејства демонстраната и реакција украјинских власти наишли су на ватрену подршку европских политичара, који називају то корацима за укидање напетости и излазак из кризе. Између осталог, демонстранти нису предали зграде украјинској власти, већ амбасадорима ОЕБС-а који настављају да се мешају у унутарполитички конфликт. Њих подржава и опозиција, којој компромиси очигледно не иду на руку. Лидер странке Баткившчина Арсениј Јацењук, по свему судећи, испуњава захтев Јулије Тимошенко о прекиду преговора. Он са трибине мајдана позива да се хитно промени Устав, истина, на варијанти из 2004. више не инсистира.
- У уторак парламент треба да изнесе на гласање јасну и разумљиву одлуку о обнови Устава у редакцији из 1996. гоидне, о обнови парламентарно-председничке републике. Никаквих тајних преговора у кабинету преседника паралмента! Износимо на гласање у салу и гласамо ко је за Украјину, а ко против!
Осим тога, он је затражио ослобађање две хиљаде учесника нереда, припретивши при том да ће у противном опозиција прећи у офанзиву и да ће остати на тргу до победе. Могуће да тако Јацењук покушава да рехабилитује свој имиџ, безнадежно нарушен патронатом америчких дипломата. Коментарише генерални директор Пословног центра за економски развој ЗНД Владимир Савченко.
- Људи који углавном стоје за новац на мајдану већ не схватају своје лидере, зато што они воде своју игру. Људе су за кршење законодавства ухапсили, а опозиција сада треба да покаже да они бране ове људе. Јацењук не само да изјављује, већ показује да је јак, даје изјаве са позиције ултиматума.
Истичући услове који нису изводљиви, уз то у тако демонстрантивној форми, опозиција покушава да прикочи преговоре, јер се сада политичка будућност не решава у њихову корист. Даље кораке опозиција планира да размотри са својим страним „менторима“. Како се очекује, данас ће Арсениј Јацењук и Виталиј Клично разговарати у Берлину са канцеларом Немачке Ангелом Меркел. У току ових преговора, по речима лидера Баткившчине, он намерава да размотри безвизни режим Украјине са ЕУ и да добије гаранције финансијске подршке. такве изјаве делују као нови покушај да се себи да политички ауторитет у очима бирача.
Марија Баљабина,