Владимир Медински: Руски филм треба да даје половину прихода на касама
Вратити интересовање домаће публике за домаћи филм – такав задатак поставила је влада руководиоцима филмске индустрије. И задатак ће бити реализован. О резултатима рада за последњу годину јавности је поднело извештај Министарство културе и Филмски фонд Русије.
Три руска филма су ушла међу десет најпрофитнијих на територији Русије прошле године: то је војна драма Стаљинград, филм о истакнутом руском хокејашу Валерију Харламову Легенда бр.17 и новогодишња комедија Јолки-3. При томе Стаљинград режисера Фјодора Бондарчука је домаћи филм који је највише зарадио у историји и филм који је највише зарадио прошле годинеу уопште, претекавши све стране конкуренте! Удео домаћих филмова у укупним зарадама биоскопских благајни изнео је 18% - то је најбољи резултат у последње 4 године. Између осталог, како сматра министар кутлуре Владимир Медински, учињен је само први корак у потребном правцу:
- Не сматрам 18% истакнутим достигнућем. Ја бих назвао истакнутим када би бар половина зараде одлазила домаћем филму. Тада бих рекао: да, ми чврсто стојимо на ногама. Томе ћемо тежити.
Један од најважнијих фактора који омогућава да се промени ситуација набоље постао је антипиратски закон. Захваљујући њему биле су прекинуте приче са истовременим појавом премијера на биоскопским екранима и у слободном доступу на Интернету. Осим тога, значајно је порастао број оних који плаћају за скидање филмова са Интернета. Фактор број два је строго правило Филмског фонда да се враћају средства која су обезбеђена из буџета за производњу филмова. Да подсетимо, од прошле године Филмски фонд се бави искључиво филмовима који зарађују паре, упуженим најширој публици. Што се тиче ауторских филмова, анимираних, документарних, у њиховој производњи помаже Министарство културе. Тако је Фонду пошло за руком да врати 30% пружених средстава. И она су домах била уложена у ново снимање, рекао је Владимир Медински.
- Стратешки циљ је осигурати да средства која издваја Филмски фонд за масовне, профитне филмове буду враћена. Ако се говори о подршци ауторског, дебитантског филма. ауторског анимираног филма, они никада неће бити стопостотно исплативи. То су инвестиције у таленте.
Прошле године за подршку домаће кинематографије из федералног буџета било је издвојено око 7 милијарди рубаља. Захваљујући њима снимљено је 40 играних, 400 документарних и 85 анимираних филмова.
2014. године у битку са Холивудом ће ступити филмови који су несумњиво достојни пажње. На пример, Мили Ханс, драги Петар Александра Миндадзеа – о Немцу и Русу, пријатељима чији је живот самлео Други светски рат. Година почиње, публика очекује.
Рита Болотска,