САД ће ударити по Русији Блиским Истоком
Могућа примена санкција против Русије од стране САД и других западних земаља негативно ће се одразити на регулисање читавог низа међународних проблема.
То је признао државни секретар САД Џон Кери на расправама у комитету за асигнације представничког дома Конгреса. Он је прецизирао да има у виду између осталог нуклеарни проблем Ирана, унутрашњи оружани конфликт у Сирији и нормализацију ситуације у Авганистану. Русија је постигла битне резултате у преговарачком процесу о Сирији и Ирану, помаже САД у Авганистану. Шта чека ове регионе у случају погоршања односа између Москве и Вашингтона говоримо у прилогу Гласа Русије.
Према мишљењу сарадника Центра за арапска истраживања Института за оријенталистику РАН Бориса Долгова, прекршивши међунаордне норме и ставове сопственог устава и подржавши насилно заузимање власти у Украјини, САД су довеле Русију у положај када је она приморана да заузима жесток став.
Са друге стране, Обама има само две варијанте развоја догађаја: заједно са Русијом и Кином да тражи компромис или да истом силом покуша да свргне режим Асада. У том случају сви напори Русије последњих година биће узалудни, сматра професор катедре за оријенталистику МГИМО Сергеј Дружиловски.
- Ако Асадов режим падне, Русија ће сносити огромне губитке. То је и база ратне морнарице у Сирији, и цевовод преко Катара и Сирије у Европу, који ће бити огромна конкуренција Русији, пошто је јефтинији по почетној цени него руски. Прикључивши Алжир и друге земље, Запад може на извесно време да истисне Русију са европског гасног тржишта.
Наравно, за сада нема никаквог гасовода из Катара у Европу. Ипак он ће моћи да се изгради у случају приступа разореној Сирији за годину или две. Осим тога, по неким подацима, код обала Сирије су пронађене велике залихе нафте, што може бити прави разлог напада на Дамаск.
Чиме може да одговори Москва? Она има релевантан адут – Авганистан. Преко руске територије иде велики део терета САД у ову земљу. Приликом повлачења америчких трупа транзит ће такође кренути преко Русије. Према мишљењу Бориса Долгова, у случају доношења санкција проти Русије она може да пооштри и политику на својим јужним границама.
- Улога Русије расте у решавању авганистанског конфликта. Русија може да поклони више пажње сопственој безбедности уз учешће у решавању авганистанског конфликта. Тачније не обраћајући пажњу на интересе других земаља, пре свега САД.
Осим тога, Москва може да прошири и економску у војно-техничку сарадњу са Ираном, што се неће допасти Западу.
Постоји читав низ момената који наводе Запад да помисли о међународној компоненти санкција против Русије. На пример, не треба заборављати да је Москва фактички изашла у сусрет Обами са предлогом о разоружању Сирије и ликвидације њеног хемијског оружја, подсећа Сергеј Серегичев. Ни Вашингтону није повољно да руши сва достигнућа у том правцу.
- Американци тешко да ће прелазити са речи на дела. Мислим да се они моле да не добију прилику да пређу са страшне реторике на страшна дела. Доводити свет на ивицу трећег светског рата због украјинских националиста, то је превише. Пракса показује да Американци не могу сами, чак ослањајући се на своје савезнике из НАТО-а да уведу ред ни у Авганистану, ни у Ираку и тако даље. Не може се маханички пренети демократија из једног дела света у други.
Џон Кери не може да не даје оштре изјаве, сматра Борис Долгов. Иначе демократска администрација САД која одлази биће у очима својих присталица и противника врло слаба, и демократама ће бити врло тешко поново да освоје поверење. Зато правила игре срачунате на јавно мњење унутар Америке диктирају да се иступа на кримску тему и прети Русији раскидањем споразума о Сирији и Ирану.
Ксенија Фокина,