Кијевско- Печерска лавра: бисер православног света
Међупарламентарна скупштина земаља чланица ЗНД 2014.годину је прогласила годином туризма. Састављен је спцијални списак најважнијих атракција у земљама чланицама. На листи се нашла и Кијевско-Печерска лавра- јединствени споменик руског монаштва, духовности, културе и архитектуре.
Кијевско-Печерска лавра се сматра једним од првих манастира који су основани на територији древне Кијевске Русије. Историја нас води ка преподобном Антонију Печерском, који се у руском православљу сматра поглаварем свих руских монаха, рекао је у интервјуу радиокомпанији „Глас Русије“ протођакон Георгиј Скуратовски који ради у одељењу које се бави ходочашћима овог манастира:
- Лавра је била основана 1051.године. Оснивач је први монах у Русији- преподобни Антониј Печерски. Он се родио у граду Љубеч, тамо је ископао себи прву ћелију, која је очувана до данас. Но, како у то време није било искусних наставника, он је кренуо на Свету Гору, где се и замонашио. На Атосу је Антониј био игуман једног од манастира. Но, једном му се приказао Бог и рекао да ће он започети монаштво у Кијевској Русији и да је време да крене у Кијев. У Кијеву је Антониј почео да тражи место и нашао је пећине. Убрзо су га људи видели и почели да му долазе, а потом и да остају видевши каква се чуда дешавају након његових молитви. Тако се постепено и формирао манастир.
Готово одмах је манастир постао духовни центар руског православља. А у списима Нестора летописца налазимо и да је „манастиру покровитељка сама Богородица“- наставља отац Георгиј:
- Када је монашко братство у манастиру бројало више од 100 људи, појавила се потреба да се сагради велики камени храм. Градитеље је у Лавру послала сама Богородица из Грчке. Када су они стигли у Кијев, рекли су да је свако од њих видео Царицу, која им је рекла да иду у Кијев, у древну Русију. Она им је рекла да морају да саграде цркву који ће она надзирати у у њој живети. Зато се Кијевско-Печерска лавра сматра домом Богородице. И обзиром да је Лавра до данас дом Божије Матери, зато она по важности заузима друго место после Свете Горе.
Током векова је манастир постао јединствени архитектонски ансамбл, који нема еквиваленте у свету. У оквиру манастира постоји 15 цркава и сабора, неколико заштитних кула и мноштво других здања. На територији овог манастира се налази и духовна семинарија и академија. Главни сабор- Успенски- и сада називају богомданим обрасцем свих манстирских сабора Древне Русије. Током Другог светског рата, у новембру 1941.године, Немци су га бомбардовали и потпуно уништили. Рестаурација је почела тек 1995.године, готово 10 година након што је био враћен духовни живот у манастир. И тек је након 2000.године завршен рад на рестаурацији, а сам сабор освештан. Верницима се представио онако како су то замислили мајстори са Свете Горе.
Данас је Кијевско- Печерска лавра позната не само у Украјини и Русији. Позната је надалеко. Сваке године, десетине хиљада ходочасника из Европе, Америке, држава Азије долазе овде како би са собом понели и комадић истинског руског православља, дух Кијевске Русије.
Милена Фаустова,